E Posta Pazarlamada Kişiselleştirme

5/07/2022 | E-posta Pazarlama

e posta pazarlamasında kişiselleştirmenin önemi markalar için giderek daha da anlam kazanmaya başlıyor. Kişiselleştirme, işletmelerin gönderdiği maillerin açılma oranlarını artırır ve hedef kitlelerine istek ve ihtiyaçlarını giderme konusunda katkı sağlar. Hedeflediğiniz eylemlere yönelen ilgili müşterilere rahatça ulaşmanızı sağlar ve pazarlama stratejinizin genel anlamda olumlu sonuçlar verdiğini görürsünüz. Bu yazımızda e posta pazarlamada kişiselleştirmeyi tüm yönleriyle ele alıyor olacağız.

 

Kişiselleştirilmiş e posta nedir?

 

Kişiselleştirilmiş e postanın ne olduğu konusu birçok işletme tarafından merak edilen ve önemi tartışılan bir konu. Dijital dünyada artık daha sık kulağımıza çalınıyor bu kavram. Hadi gelin kişiselleştirilmiş e postanın tanımına kısaca bir bakalım.

E posta kişiselleştirme, farklı gruplar ve bireyler için özel bir deneyim oluşturmayı amaçlayan, genellikle abone verilerinin kullanılmasını içeren bir dijital pazarlama yöntemidir. Kişiselleştirilmiş e postalar, pazarlamacılara özel teklifler, ilgili içerik ve önemli bilgilerle belirli aboneleri hedefleme olanağı verir. 

Kişiselleştirilmiş e postalar başarılı hazırlandığı takdirde mesaj sadece abone için yazılmış ve tasarlanmış gibi hissettirir. Zaman zaman yalnızca belli bir abone için özel hazırlanmış e postalar da gönderilebilir fakat çoğunlukla, yapay zeka ve e posta pazarlama yazılımlarının yardımıyla belirli gruplara özel mesajlar iletilir. Günümüzde pazarlamacıların büyük çoğunluğu, mesaj kişiselleştirmenin en etkili e posta pazarlama stratejisi olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş e postaların açılma oranlarının da klasik e postalara oranla çok daha fazla olduğu fark edildi. Kişiselleştirmenin e posta kampanyalarının başarısı üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğu buradan anlaşılabilir.

 

Kişiselleştirilmiş e posta nasıl hazırlanır?

 

E postaları nasıl kişiselleştirebileceğinize değinecek olursak, öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi belirlemeden e postaları kişiselleştirmek mümkün olmayacaktır. Var olan hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerinizi elinizdeki verilere göre belirleyip, segmentlere ayırdıktan sonra e posta kişiselleştirmenin diğer aşamalarına geçebilirsiniz.

E posta içeriğini kişiselleştirmeye konu satırlarınızla başlayın. Abonenizin e postanıza tıklamadan önce gördüğü ilk şey olmasının yanı sıra, kişiselleştirilmiş konu satırlarının açılma oranları ortalamadan daha yüksek seyreder.

Abonenizin adını konu satırınıza eklemeyi unutmayın. Piyasadaki en basit ve en zahmetsiz kişiselleştirme taktiğidir, ancak aynı zamanda en etkili olanlardan biridir. e posta pazarlama stratejinize insani bir yaklaşım kazandırır ve abonelerinize çok daha kişisel bir deneyim sunar. e posta içeriğinde CTA olarak da bilinen kişiselleştirilmiş harekete geçirici mesajlar, aynı anda herkes yerine bireyleri hedef alır ve iyi yapıldığında etkili bir geri dönüş sağlar. Demografik verilere göre özel teklifler göndermeye gayret edin. Bir erkek giyim indirim kataloğunu kadın müşterilerinize göndermemek ya da Ege Bölgesi’ndeki mağaza açılış bilgisini diğer bölgelerde bulunan müşterilere iletmemek için demografik verileri kullanmak kişiselleştirmiş e postalarda oldukça faydalı olacaktır.

Müşterilerinizin farklı zevkleri, tercihleri ve ilgi alanları olduğu bir gerçek. Bu nedenle, herkese uyan tek bir çözümle onları mutlu etmeyi beklemek zor olacaktır. Bu noktada İlgi alanlarına göre farklı müşteri segmentleri oluşturmaya odaklanmanız gerekiyor. Ardından, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize daha alakalı ve özel teklifler ve öneriler göndermek için bu segmentleri kullanabilirsiniz.

İlgi çekici, merak uyandırıcı görsel ve metinler ile e postanın içeriğini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Harekete geçirici ögeleri e postanıza dahil ederek kişiselleştirme yapabilir, böylece hedeflediğiniz gruptaki kullanıcıların amaçlarınız doğrultusunda adımlar atmasını da sağlayabilirsiniz.

 

Kişiselleştirilmiş e posta taktikleri nelerdir?

 

E postalarınızın alıcılarına adıyla hitap edebilirsiniz. Böylece e postalarınız daha az genel ve sıkıcı görünür ve insanlar tarafından daha olumlu karşılanır.

Bu basit değişikliği yaparak şirketinize abonelerin ilişki kurabileceği bir yüz ve kişilik kazandırmış olursunuz. İnsanların gelen kutuları şirketlerden gelen pazarlama ve haber bültenleri ile dolup taşarken, kişiselleştirilmiş bir gönderici olmadan gönderilen e postaların aksine, gerçek bir kişiden gelen e postaların güvenilir olması (ve dolayısıyla açılması) daha olasıdır.

Ürün önerilerinde bulunabilirsiniz. Bu çok basit bir e posta kişiselleştirme biçimi gibi görünse de, doğru yapıldığında oldukça etkilidir. Ancak, yanlış yapıldığında, örneğin reklamlarınız sürekli ortaya çıkıyorsa, müşteriler rahatsız ve takip edilmiş hissedebilir. Bununla baş etmenin en iyi yolu, gösterilen alıcı davranışlarına ve tercihlerine göre reklamları hedefleyerek etkileşimde bulunmaktan geçer.

Milestone e postaları gönderebilirsiniz. E posta dağınıklığını ortadan kaldırmak zordur. İyi zamanlanmış bir e posta etkileşimi tetikleyebilir. Kilometre taşı e postaları, bir abonenin doğum günü veya abonelik yıl dönümü gibi belirli olaylar için tetiklenebilir. Müşterileriniz yeni abone olma, deneyimli ve sadık bir müşteriniz olma aşamalarından geçerken onlarla ilişkilerinizi beslemek çok önemlidir. Doğal olarak, müşteri yaşam döngüsünün her aşaması, yeni abone olan kişiler için bir hoşgeldiniz e postası gibi, işletmenizin buna göre davranmasını gerektirir. Milestone e postaları ayrıca abonelerinizle kalıcı bir ilişki sürdürmenize ve onlara değerli müşteriler olduklarını hissettirmenize yardımcı olur. Ve hepimiz biliyoruz ki, kendini değerli hisseden bir müşteri sadıktır. Kişiselleştirilmiş dönüm noktası e postaları, müşteriyi elde tutma, yanıt ve dönüşüm oranlarını artırır ve müşterilerle etkileşim kurmanın harika bir yoludur.

 

Kişiselleştirilmiş e posta kullanmanın faydaları nelerdir?

 

İlk etapta e posta göndermenin nedeni daha fazla dönüşüm elde etmektir ve kişiselleştirme bunu yapmanın bir yoludur. Potansiyel müşterileriniz onları anladığınızı hissettiklerinde, zaman içinde onlarla güven bağı oluşturursunuz ve onların ürününüzle ilgili sonraki adımları atma olasılıklarını artırırsınız. Kişiselleştirme, kendilerini güvende hissetmelerine ve başarılı bir satın alma yapmak için neleri bilmeleri gerektiğini konusunda yardımcı olur. Ayrıca, ürününüzün sorunlarını gerçekten çözeceği konusunda onlara güven verir. Müşteriler ürünle, hizmetle ya da markayla ilgili bir değer bulacaklarını düşünmedikçe bir şirketin e postalarına kaydolmaz. Bu nedenle, ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş yüksek kaliteli içerikle hedef kitlenize aradıkları hizmeti vermeniz gerekir. Kişiselleştirilmiş e postalar, daha etkili erişime ek olarak, marka-tüketici bağını güçlendirerek güven inşa eder ve daha sürdürülebilir bir ilişki kurulmasına yardımcı olur. Kişiselleştirme yoluyla, dinlediğinizi ve önemsediğinizi gösterirsiniz ve bunlar, satın aldıkları markalarda herkesin aramakta olduğu niteliklerdir.

Ne kadar çok kişiselleştirirseniz, o kadar çok güçlü bir iletişim elde edersiniz. Kişiselleştirmeyi e posta pazarlama stratejinizin temel bir parçası haline getirerek markanızın hedefleri doğrultusunda olumlu sonuçlara ulaşırsınız.

Kişiselleştirilmiş e posta ile ilgili tüm sorularınızda ve hizmet alma konusunda yardımcı olacak uzman bir ekip ile iletişime geçmek için hemen şimdi Euromsg Express’e yazın!

 

SIGN UP FREE

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This