E-posta otomasyonu, sizin için müşterilerinize doğru zamanda doğru mesajları ulaştırmanızı sağlamanın en etkili ve kolay yolu. Pazarlama ve satış e-postalarınızın abonelerinize otomatik olarak gönderilmesini sağlayan bu yöntem ile hangi e-postanın gönderileceği, ne zaman gönderileceği ya da mesajda hangi bilgilerin yer alacağı önceden belirlenir. Bu sayede ise daha az iş yükü ile doğru bir pazarlama stratejisi hayata geçirilir. 

E-posta otomasyonu kullanmanın avantajları bu kadarla sınırlı değil. İşte manuel iş yükünü ortadan kaldırıp daha akıcı iş akışını başlatacak pazarlama yönteminin avantajları.

Otomatiktir, Müdahale Gerektirmez 

E-posta otomasyonu, özellikle büyük hacimli e-postaları işleme konusunda insanlara göre daha iyi olup daha etkili bir strateji oluşturmanızı destekler. Mesajınızı oluşturduğunuzda ve ayarladığınız geriye yaslanabilirsiniz. E-posta otomasyonu belirlediğiniz kriterlere göre sizin adınıza işlemlerinizi gerçekleştirerek müşterilerinize e-postanızı ulaştırır. İş akışınızın tutarlı ve basit olmasını sağlayarak bir e-postayı tüm potansiyel müşterilerinize gönderir. 

Planlanmış E-Posta Stratejisi 

E-posta otomasyonu, planlanmış bir stratejiye sahip olmanızın yolunu açar. Planlanmış bir strateji doğru müşteriye doğru zamanda en doğru mesajı iletmek anlamına gelir. Müşterilerinizi e-posta bombardımanına tutmamak için e-posta otomasyonuna yönelebilirsiniz. Planlanmış bir strateji için aynı zamanda müşterilerinizi farklı gruplara ayırırsınız; demografik, konum ya da satın alma geçmişlerine göre onlar için farklı mesajlar ve içerikler oluşturup daha fazla dikkatlerini çekmeyi başarırsınız. E-posta pazarlaması istatistiklerine bakıldığında e-postanın çoğunlukla %84 oranında potansiyel müşteri yaratma ve %74 oranında da müşteriyi elde tutmak için kullanıldığı görülür. Dolayısıyla e-posta pazarlamasını daha etkili kılmak ve rakiplerinizin bir adım ilerisinde olmak için e-posta otomasyonuna yönelebilirsiniz.

Potansiyel Müşteriler İçin Daha Fazla Kişiselleştirme 

E-posta otomasyonu, müşterilerinize daha fazla kişiselleştirme sunarak aranızdaki bağı sağlamlaştırmanıza olanak sağlar. Ancak şunu da unutmamalısınız ki iyi bir e-posta otomasyonu, kime e-posta gönderdiğinizi bildiğinizde ve müşterileriniz hakkında demografik, davranışsal ve mümkün olduğunca daha fazla güncel bilgiye sahip olduğunuzda daha iyi çalışır.

Gerekli tüm bilgilere edindiğinizde müşterilerinize kişisel bir e-posta deneyimi yaşatabilirsiniz. E-postayı kişiselleştirmek, geri dönüş oranlarını artırabileceği gibi kampanyanın başarısını da artırır. Eldeki bir istatistiğe göre kişiselleştirilmiş deneyim kullanan pazarlamacılar, satışlarında %20’lik artış görmekte. Siz de otomasyon ile iş yükünüzü minimuma indirerek müşterilerinize kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilirsiniz. 

Maliyetleri Azaltmak 

E-posta otomasyonu, düşündüğünüzden daha fazlasını sizin için yapmaya hazır. İş yükünü büyük oranda azaltacak otomasyon, e-postaların düzenli olarak gönderilmesini sağlar. Bu yüzden ek yönetici ekibi için ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Teknoloji temelde şirketlerin iş süreçlerini ve çalışan üretkenliğini önemli ölçüde optimize etmeye yardım eder. Tüm bunlar ise şirketlerin üretkenliğini artırır, hata yapma oranının minimuma indirir ve müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılamanızı destekler. Sonuç olarak süreç boyunca tekrarlayan prosedürler otomatikleşir ve manuel müdahale ihtiyacı azalır. Bu sayede işçilik harcamalarında tasarruf yapabilirsiniz. 

İşletme Gelirlerini Artırmak 

E-posta otomasyonu, birçok görevi otomatikleştireceği için size zaman kazandırır. İş akışları bağımsız bir şekilde gerçekleşir. Başarı elde etmenizi destekleyecek otomasyon, dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırarak işletme gelirine katkıda bulunur. E-posta otomasyonu ile doğru zamanı ve formülü bulabilirsiniz. Otomatik e-postalar, müşterilerin hem davranışları hem de eylemleri ile ilgili verilere dayanır. Ayrıca istediğiniz zaman e-posta iş akışları oluşturarak istediğiniz sayıda müşteri ile iletişim kurabilirsiniz. Herkese ulaşmaya çalışmak yerine hedef kitleniz ve potansiyel müşterilerinize bir araya gelirsiniz. Sizden hizmet ve ürün alma olasılıkları yüksek kitle ile iletişim kurmanız ise satışlarınızı artırır.  Peki ama bu nasıl mümkün olur? 

Kural basit. Bir kampanya oluşturup herhangi bir etkileşimde otomatik göndermeyi etkinleştirecek ayarlamalarınızı tamamlamalısınız. Kısacası pazarlamacılar, e-postaların teslimini gün, veri tabanlarındaki kitlenin eylemleri ve tanımladıkları kurallar gibi bir dizi faktöre dayalı olarak otomatikleştirerek müşterilerine doğru zamanda uygun içerikleri sunabilirler.

Marka Bilinirliğinin Artması 

E-posta otomasyonu, iş akışınızın düzenli olmasını sağlar. En önemlisi de müşterilerinize faydalı ve alakalı içerikleri iletir. Müşterilerin ilgisini çeken içerik ve hizmetler ise kitlenizin markanıza karşı daha duyarlı olmasının yolunu açar. İşletmeniz hakkında farkındalıkları ile birlikte marka bilinirliğiniz artmaya başlar.

Marka bilinirliği oluşturmak en zorlu süreçlerden biri. En iyi pazarlama kanallarından e-postalar, uygun maliyetli olup belirli kitleleri hedeflemenizi sağlayarak web sitenizin trafiğini artırır ve şirketiniz hakkında bilgi paylaşmanıza olanak tanır. Marka bilinirliğinin artması ile birlikte marka itibarınız da oluşmaya başlar. Tüketicinin zihninde yer edinerek uzun vadeli başarılara ulaşmanız ise yavaş yavaş kaçınılmaz olur diyebiliriz. En önemlisi de müşteriyi elde tutma oranınız artabilir.

Detaylı Raporlama 

E-posta otomasyonu, şirketlere kapsamlı bir raporlama sunarak pazarlama faaliyetlerini geliştirmelerini mümkün kılar. İş akışlarını raporlama işlevi, şirketlerin ellerinde daha fazla bilgiye sahip olması anlamına gelir. Tüm bu sonuçlar ise şirketlere hangi konularda iyileştirme yapmaları gerektiğini söyler. Üstelik marka olarak daha iyi sonuçlar almak için hangi konularda değişiklik yapmanız gerektiğini de belirleyebilirsiniz. 

E-posta otomasyonu müşterilerinizi daha iyi tanımanız için gerekli bilgileri size sunar. Bu bilgiler içerisinde hangi bağlantıları tıklama eğilimleri oldukları ve hangi sayfaları ziyaret ettikleri bulunur. Detaylı raporlama, hedef kitlenizi bulmanıza ve onlarla nasıl etkileşim kuracağınız hakkında size fikir verir. 

Hata Olasılığını Azaltır

E-posta otomasyonu hata yapma riskini minimuma indirir. Eğer müşterilerinize mesajlarınızı ulaştırmak için e-posta işleri ile ilgilenen çalışanınız varsa, hata yapma olasılığının olduğunu unutmamalısınız. E-postaları gönder butonuna basmadan önce yapmanız gereken işlemlerden biri de yazım hatalarının olup olmadığını kontrol etmek. Zira en basit hata bile bazı müşterilerinizin size daha az güven duymasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için e-posta otomasyonunu kullanabilirsiniz.

Hızlı ve kolay bir şekilde e-posta kampanyalarınızı oluşturmak için Euromsg Express’i tercih edebilirsiniz. Düşük maliyetle oluşturduğunuz kampanyalarınızla marka bilinirliğinizi artırabilir, satış noktasında kâr elde edebilir ve müşterilerinize mükemmel deneyimler sunabilirsiniz.

Share This