E-posta Kampanyalarında Kaçınılması Gereken 5 Hata

15/06/2020 | E-posta Pazarlama

Markalara sunduğu yüksek verim sebebiyle, pazarlamacıların oldukça yüksek oranda tercih ettiği e-posta pazarlamayı doğru bir şekilde yapmak verimli bir pazarlama stratejisi geliştirebilmeniz adına oldukça önemli. İster e-posta pazarlamaya yeni başlamış, ister deneyimli bir uzman olun, çeşitli hatalar ve başarısız girişimler yapmanız olası durumlardan biridir. Hata yapmanızın gayet normal olduğunu ve hata yapmanın da öğrenmenin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Önemli olan, yaptığınız hatalardan ders çıkararak, yeni kampanyalarınızı en iyi şekilde düzenlemektir. 

Peki hata yapmaktan kaçınmanın yolları nelerdir? E-posta pazarlaması yaparken kaçınmanız gereken hataları sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Müşteri İle Empati Kuramamak

Müşterileriniz ve müşteri adaylarınız sizin onları anlamanızı ve empati kurmanızı beklerler. Abonelerinin istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde tanımlayarak pazarlama stratejilerini geliştiren firmalar, başarılı bir e-posta kampanyasına imza atmış olurlar. Bu nedenle, e-posta kampanyalarınızı oluştururken, abonelerinizin ilgisini çekecek, onlara fayda sağlayacak ve değer katacak kampanyalar oluşturmanız, sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır. İşletmenizi öven, yalnızca kendinizden bahseden içerikleri kullanmak yerine, müşteri adaylarınızın işine yarayacak ve onları harekete geçirecek paylaşımlar yapmayı ihmal etmeyin.

Kampanyalar ile İlgisi Olmayan Konu Başlığı Kullanma

Konu başlıkları, hedef kitlenizin gördüğü ve e-postalarınızı açıp açmama kararı verdiği ilk adımdır. Gönderdiğiniz e-posta içeriği ile ilgisi olmayan ve alıcılarınızda kandırılmışlık hissi uyandıran konu başlıkları kullanmak, hem markanıza olan güveni olumsuz yönde etkileyecek, hem de iletmek istediğiniz mesaj karşı tarafa ulaşmayacaktır. Elbette alıcıların ilgisini çeken ve tıklanma oranlarını arttıran bir konu başlığı oluşturmak oldukça önemli bir stratejidir fakat gönderdiğiniz içerik alıcınıza hitap etmiyor ve onda kandırılmışlık hissi uyandırıyorsa, dönütü malesef başarısızlık olacaktır. Bu nedenle, çok uzun olmayan, içerik ile ilgili konu başlıkları oluşturmaya mutlaka dikkat edin.

E-postalarda Uzun Metinler Kullanmak

Dijitalleşmenin getirdiği hız ile birlikte, hepimizin herhangi bir şeye vakit ayırma oranı da oldukça düşmüş durumda. E-posta pazarlama açısından düşündüğümüzde de durum farklı değil. Alıcılar, uzun uzadıya yazılmış metinleri okumak yerine, göndermek istedikleri mesajları kısa, net ve açık bir şekilde ileten markaların kampanyalarına çok daha yüksek oranda geri dönüş sağlıyorlar. 

Yani, e-postalarınızın okunabilirlik ve geri dönüş oranını arttırabilmek için ideal uzunlukta bir metin oluşturmanız altın kuraldır. Boomerang’ın verilerine göre, 50 ile 125 kelime arasındaki e-postalar, daha uzun metinlerle oluşturulmuş e-postalara oranla %50’nin üzerinde daha yüksek müşteri yanıt oranına sahip.

CTA Butonlarına ve Linklere Yer Vermemek

E-posta pazarlamada, müşterilerin ürün veya hizmetlerinizi satın alması, size abone olması gibi konularda onları harekete geçirmenin en etkili yollarından biri olan CTA butonlarına yer vermemek, kampanya verimliliğini negatif etkileyecektir. E-postalarınızda, mevcut ve potansiyel müşteri adaylarınızla temas noktası oluşturarak, onları satışa ve aboneliğe yönlendirecek CTA butonlarına mutlaka yer vermelisiniz. “Abone Ol”, “Hemen Okumaya Başla”, “ Satın Al” gibi harekete geçiren butonlar kullanarak alıcıları harekete geçirebilirsiniz.

Bununla birlikte, kullanıcılarınızın ilgisini çekecek ve marka sadakatinizi arttıracak ilgili içerik linkleri yerleştirerek, kampanya verimliliğinizi arttırmanız da mümkün. 

E-postaları Mobil Uyumlu Yapmamak

E-posta pazarlamasının verimli olabilmesi için, abonelerinizin her platform üzerinden mesajınıza ulaşması gerekir. Cep telefonu kullanım oranlarının oldukça yüksek olduğu bugün, artık bir çok insan e-postalarını mobil cihazlar üzerinden kontrol ediyor. Bu nedenle, e-posta kampanyalarınızı mobil uyumlu olacak şekilde optimize etmek, kampanyalarınızın başarıya ulaşması için göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör. Hubspot tarafından yapılan bir araştırmaya göre, e-posta abonelerinin %80’inden fazlası, mobil cihazlara uyumlu olmayan bir e-postayı sileceklerini bildirmiştir. Dolayısıyla, e-postalarınızı tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de mobil cihazlardan da okunabilir olmasını sağlamak olacaktır.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This