E-Posta Kalitenizi Korumak İçin Öneriler

14/09/2023 | E-posta Pazarlama

E-posta, markaların değerini artıracak en önemli etkileşim araçları arasında. Kampanyalarınızdan başarılar elde etmenizi sağlayabileceği gibi olumsuz geri dönüşler almanıza da neden olabilir. Bu yüzden e-posta kalitenizi koruyacak önlemler almalı ve uygulamaya koymalısınız.

E-posta pazarlaması, doğrudan bir pazarlama kanalı olup markaların yeni ürünleri, satışları ve hizmetleri kişi listeleri ile paylaşmasını ifade eder. Segmentlere ayrılmış ve kişiselleştirilmiş e-postalar markaların başarılarını artırmasını destekler. Profesyonelce tasarlanan e-postalar bilgilendirici, tanıtım amaçlı ya da kişiye özel oluşturulan kampanyaları içerebilir. Peki e-posta kalitesini korumak için ne gibi konulara dikkat etmeli ve ne tür uygulamalar hayata geçirilmeli? İşte aradığınız yanıtlar.

Prova Okuması 

E-postalar ışık hızında müşterilerinizle etkileşime geçmenize olanak sağlar. Aranızda köprü görevi görmekle beraber markanızın müşterilerinizin zihninde önemli bir konumda olmasını sağlayabilir. Kısacası marka itibarınızı kazanmanızı destekler. Tam da bu yüzden e-posta kalitenizi artırmak için prova okuması yapmalısınız. 

Dilbilgisi hataları, eksik kelimeler ya da ekler, kötü bağlantılar ve kafa karışıklığına neden olacak cümleler profesyonelliğinizi zedeleyebilir. Prova okuması yaparak bu tarz hataların önüne geçebilirsiniz. Eğer uzun saatler e-posta oluşturmuşsanız ve hataları kontrol etmek istiyorsanız, yine birkaç hatayı gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden e-postanızı tamamladıktan sonra bir süre ara verip kontrollerinize başlayabilirsiniz. Sürekli yazım hataları yapıyorsanız, dil bilginizi ve noktalama işaretlerinizi kontrol etmenizi sağlayacak programlardan ya da eklentilerden yardım alabilirsiniz. 

Her şey dil bilgisi hatalarını tamamlamakla bitmiyor. Bağlantı ve eklerinizi de kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Müşterileriniz bağlantılara tıkladığında sayfanın açılmadığını hayal edin. Bu durum markanızın itibarı ve profesyonelliğini sorgulatabilir. Dolayısıyla bağlantılarınızın çalışıp çalışmadığını manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Tüm hataları giderdiğinizden emin olmak için ise mesajınızı yüksek sesle okuyabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinize ileteceğiniz mesajların açık ve akıcı olduğundan emin olabilirsiniz. Bu şekilde mesajınızda eksiklik ya da hata varsa hemen fark edip düzeltebilirsiniz. Yukarıda saydığımız hataları prova okuması ile gidermeniz mümkün. Bu sayede aynı zamanda ses tonunuzu da kontrol edebilirsiniz. Kimi zaman ton, bazı müşterilere sert gelebilirken bazılarına daha samimi gelebilir. Prova okumalarında bu tarz noktalara da dikkat edebilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. 

Müşteri Geri Bildirimleri 

Müşteri bildirimleri, e-postalarınızın kalitelerini artırmada size rehberlik edebilir. Şirketler ya da markalar için müşterileri memnun etmek ve beklentilerini karşılayacak hizmetler sunmak her zaman için ilk sırada yer alır. Farklı yöntemler ve stratejilerden arzuladığınız sonuçlar almadıysanız, bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Müşteri geri bildirimleri, müşterilerinize en iyi deneyimi sunmanızı destekleyebilir. 

Müşteri geri bildirimi, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizden memnun kalıp kalmadığı hakkında fikirleri içerir. Ayrıca müşterilerinizin markanızla ilgili deneyimlerinin nasıl olduğunu da öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgiler sayesinde stratejilerinizde iyileştirmeler yaparak e-posta kalitenizi artırabilirsiniz.

Müşteri geri bildirimi aslında size hedef kitleniz ve onların ihtiyaçları hakkında bilgi verir. Bu bilgiler ise oldukça değerli. İstatistiklere baktığımız zaman tüketicilerin %73’ü için şirketlerin kendilerine özgü ihtiyaç ve beklentileri anlaması oldukça önemli. Dolayısıyla müşteri geri bildirimleri sayesinde ürün ve hizmetlerinizi iyileştirebileceğiniz gibi onların ihtiyaçlarına özel e-postalar da hazırlayabilirsiniz.

Kişiye özel e-posta oluşturma söz konusu olduğunda ise kişiselleştirme devreye girer. Kişiselleştirilmiş e-postaların önemini belirtmek için hemen birkaç istatistiğe göz atalım. İşletmelerin %96’sı kişiselleştirmenin pazarlama başarısını artırdığını dile getirir. Bununla birlikte müşterilerin %74’ü için kişiselleştirilmemiş deneyimler hayal kırıklığı. İstatistikleri de göz önüne alırsak e-posta kalitenizi artırmak için müşteri geri bildirimlerini dikkate almalı ve e-posta stratejilerinizde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Daha doğru ve etkili mesajlarınızda müşteri memnuniyetini artırabilir ve etkileşimin artmasını sağlayabilirsiniz.

Dinamik e-postalar

E-posta kalitenizi artıracak yöntemlerden birisi de dinamik e-postalar oluşturmak. e-posta pazarlaması söz konusu olduğunda içeriklerin kaliteli ve dinamik bir şekilde oluşturulması önemli. Dijital pazarlamada kilit role sahip e-posta pazarlaması, farklı ihtiyaçlara ve beklentilere sahip müşterilerle sizi bir araya getirir.

Dinamik kelimesi temelde sürekli değişen, hareketli olma ya da etkin bir şekilde faaliyet göstermek gibi anlamlara gelir. Dinamik e-postalar temelde her şeye uyarlayabileceğiniz içerik türleri. Kısacası müşterilerinizi sürekli aynı e-posta içerikleri ile yormak yerine onların ilgilerini ve dikkatlerini çekecek içerikleri onlara sunmanızı ifade eder. Dinamik içeriklerde püf nokta e-postalarınızın müşterileriniz istekleri ile daha alakalı olması. 

Bu tür e-postalarda dilerseniz, dikkat çekici konu satırlarının yanı sıra resimler, videolar ya da farklı öğeler kullanarak özelleştirmeye gidebilirsiniz. e-postalara GIF, video ve resim gibi görsel bileşenler eklemek bazı durumlarda müşterilerinizde yankı uyandırabilir. İçerikte alıcının adına yer vermek ya da ilgi uyandırıcı konu satırları eklemek yine dinamik bir e-posta oluşturmanın anahtarı. Ek olarak Call to Action (CTA) ile abonelerinizin dikkatini çekme olasılığınızı artırabilirsiniz.

Dinamik e-posta kullanmanın ne gibi faydalar sunduğunu merak ediyorsanız, hemen açıklığa kavuşturalım. Bu tarz içerikler, müşterilerinizin ya da hedef kitlenizin özelliklerine göre uyarlanacağı için kişiselleştirme yapmanızı sağlar. 

Kişiselleştirmeye ek olarak dinamik e-postalar sayesinde etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Dinamik e-posta içeriği sayesinde kampanya katılımını artırabilirsiniz. Tüm bunlar açılma oranlarını ve tıklanma oranlarını geliştirmeye yardımcı olabilir. Her şey bu kadarla bitmiyor. Hedef kitlenizi memnun ederek müşteri deneyimini de geliştirebilirsiniz. Yüksek dijital pazarlama stratejilerinizi oluştururken Euromsg Express’i tercih edebilir ve etkili kampanyalarla yeni başarılara kapı aralayabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This