E-posta Hataları Nelerdir?

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

Elektronik posta; İngilizce e-mail anlamına gelen iki veya daha fazla kişinin arasında, internet aracılığıyla yapılan dijital mektuplaşmadır. Görsel olarak gündelik hayatta yazılan mektup ile tek farkı internet üzerinden yazılıyor olmasıdır. Belge, resim ve müzik gibi her türlü dosyayı barındıran e-posta, gönderilecek kişinin e-posta adresine iletilir. Özellikle iş dünyası için dijital çağın en önemli iletişim araçlarından biri haline gelen e-posta, kullanıcılar için mükemmel bir hizmet verir.

E-posta hatalarını geçici ve kalıcı hata olarak adlandırabiliriz. Geçici hatalar; e-posta sınırlarına ulaşmak, alan adı hataları, dns sorunlarıdır. E-posta sınırlarına ulaşma sorunu, hesap için verilen bağlantı sayısı sınırı vardır ve bu sınır aşılmaya çalışıldığında gerçekleşir. Alan adı hataları ise alıcının veya göndericinin doğruluğu onaylanmadıysa e-posta iletilmez ve bu şekilde meydana gelir. 

E-posta gönderildiğinde alıcının ve gönderenin e-posta sunucunun IP adresinin bulunamamasının sonucunda iletilmez ve DNS sorunları oluşur. Kalıcı hatalar, yanlış e-posta adresi, geçersiz e-posta adresine yönlendirme ve hesap güvenliği ihlalidir. Yanlış e-posta adresi hatası, basit gibi gözükse de alıcının adresini yanlış yazma oldukça yaygın yapılıyor. Geçersiz e-posta adresine yönlendirme ise alıcının göndericiden gelecek olan e-postaları, geçersiz bir adrese otomatik olarak yönlendirmesiyle oluşur. Hesap güvenliği ihlal olması, genellikle bir bilgisayar korsanı veya spam yapabilen biri tarafından hesaba girilerek e-posta gönderilmesinden dolayı olur. 

 

E-posta Hataları Neyden Kaynaklanır? 

 

İş hayatında yaygın kullanılan iletişim araçları arasında olan e-posta çoğunlukla kolaylık sağlasa da, yapılan ufak bir hata iletişim sorununa yol açabiliyor. Genellikle çok basit nedenleri kapsayan e-posta hatalarının birçok nedeni olabilir. Gönderim aşamasında, dikkatsizlikten dolayı alıcının adresi eksik girilebilir ya da To, CC ve Bcc alanlarına yanlış kişileri yazmak hatayla sonuçlanabilir. 

E-posta içerisinde anlatılmak istenen metni kısa ve öz anlatmak yerine gereksiz uzatmakta hataya neden olur. Gönderilecek metnin içerisinde kullanılan dil de oldukça önemlidir. Başta yazım ve noktalama kuralları olmak üzere; hitap şekline özen gösterilmezse, bahsi geçen konuyla ilgili net olunmamasından dolayı içerik konusunda e-posta hataları kaynaklanır.  Konu ve içeriğin uyumsuz olması, profesyonel bir şekilde yazılmaması, başlığı doğru belirleyememek gibi ayrıntılara dikkat etmemek e-posta hatalarının kaynaklanmasına sebep olur. 

 

En Sık Karşılaşılan E-posta Hataları Nelerdir? 

 

E-posta hatalarının içerisinde sıklıkla karşılaşılanların başında, dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan alıcının e-posta adresini yanlış yazmak geliyor. Alıcı listesini kontrol etmeden e-postayı göndermek, az bilinen ama sık yapılan hatalardan biridir.  Rahatsız edici, acemi dil kullanıp metnin sonunda teşekkür etmemek ve dil bilgisi kullanımında hata yapılmış olmasına gün içerisinde yaygın bir şekilde maruz kalınıyor. Özellikle, e-posta kullanımında yeni olan veya iş hayatının henüz başında olan kullanıcıların; CC alanını bilgilendirme yerine şikâyet etme amaçlı kullanması, şirket ortamında pek çok karşılaşılan durumlardandır. Gelen e-postaya kesinlikle 24 saat içerisinde cevap verilmelidir. 

Cevap alamayan gönderici iletisinin spam kutusuna düştüğünü veya e-postasının dikkate alınmadığını düşünebilir. E-postaya zamanında dönmemek sadece iş hayatında değil, gündelik hayatta da çoğu zaman rastlanılan bir hatadır. Son olarak, e-posta metninde mimiklerimiz olmadan yazıldığının unutulmasıyla, okunduktan sonra yanlış anlaşılmaya sebebiyet veren cümleler kurulmasının sonucu doğan hatalarla karşılaşılır.

 

E Posta Adresi Neden Kabul Edilmiyor? 

 

Bir internet sitesine giriş yaparken, e-posta adresinin kabul edilmemesinin birçok sebebi olabilir. Öncelikle e-posta adresi gerçek bir kişi tarafından kullanıldığına dair doğrulanmamış ya da daha önce aynı adres ile farklı cihazdan giriş sağlanmış olabilir. E-posta adresine, bilgisayar korsanı aracılığıyla virüs bulaşmış ya da spam altında kalmış olabilir. Bu tarz güvenlik problemleriyle karşı karşıya kalınmadığına emin olmak için e-posta kontrol edilmeli. Güvenilir olmadığı düşünülen sunucular, e-posta adresleriyle giriş yapılmasına izin verilmemektedir. Bu yüzden e-posta adresin doğrulanmış olmasına, virüs veya spam tehdidi altında olmadığında emin olmak gerekir. Bir metin, gönderilirken alıcının e-posta sunucusunun IP adresini bulamaması sonucunda adresi kabul etmez ve e-posta teslimi gerçekleşmez. E-posta adresi kabul edilmiyorsa tüm bunlar dikkatle kontrol edilmelidir. 

 

Mail Sunucu Tarafından Reddedildi Ne Demek? 

 

Bu soruna birden fazla yanıt vermek mümkündür. Genellikle ‘’Alıcı sunucusu tarafından kabul edilmedi’’ gibi bir bildirimle karşınıza çıkan durum, mailin sunucu tarafından reddedilmesi anlamına geliyor. Mail, alıcının e-posta sunucusuna bağlanma sorunu yaşıyor olabilir ya da alıcının, mail sunucusunun spam altında olduğunu düşünüp içeriği reddederek, olası bir kötü tehdide karşı kendisini korumaya almış olabilir. Anladığınız üzere bu sorun sizinle alakalı değildir. Bu durum karşısında IP adresinizin kara listede olma ihtimali vardır. 

Mail içerisindeki uzantının boyutu fazla gelmiş, virüs bulaşmış, uzantısında bir hata oluşmuş olabilir. Kullanılan cihazın ağ bağlantısı, mail gönderirken bozulmuş olma ihtimali yüksektir. Öncellikle bu durum endişelenmesi gereken bir sorun değildir, çözümü vardır. Çözmeye çalışırken ağ bağlantısının kesilmemesi çok önemlidir. Cihazın wifi ağının yakınlarında olması, hatanın erken çözülmesine yardımcı olur. Mail içerisindeki her şeyin yedeklenmiş olduğuna emin olduktan sonra tüm çözüm yöntemlerini denemeye başlayabilirsiniz. Profesyonel birinden yardım almak istiyorsanız; bir sistem yöneticisine ulaşarak kolaylıkla sorunu halledebilirsiniz.

 

E-posta Formatı Geçersiz Ne Demek? 

 

E-posta adresinin formatı, genelde kullanıcı numarası ve kullanılan internet sitesinin adresinden oluşmaktadır. Daha kolay bulunabilmesi için genellikle kabul gören, geçerli sayılan e-posta formatı ad soyadı şeklinde olanlardır. Ad soyadı dışında lakap gibi başka şeylerden oluşursa geçersiz sayılabilir. E-posta formatı geçersiz uyarısı alındığında; bunun çözümü olan bir problem olduğunu unutulmamalı, eksik ya da hatalı bir adres girilmediğinden emin olunmalı. Bazı siteler, mesela @yahoo.com ile biten e-posta adreslerini desteklemiyor bu yüzden o sitede giriş yapılmak istenen adres geçersiz olarak sayılıyor. Sonuç olarak bu durum bazen site kaynaklı meydana gelirken bazen kişinin yaptığı yazım hatalarından dolayı e-posta adresleri geçersiz kabul edilebiliyor. Site kaynaklı sorunlarda, başka bir e-posta açarak yeni üyelik açara giriş yapılabilir ya da sorun hangi site üzerinden yaşanıyorsa o sitenin destek birimi ile iletişime geçilerek bilgi alınabilir. 

 

E-posta Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

 

Eğer e-posta sunucu hatası alıyorsanız, hesap bilgilerini yanlış ya da eksik girdiğiniz anlamına geliyor. Kurumsal bir adres kullanıyorsanız, gelen ve giden e-posta sunucuları hata verebilir. Bu durumda sunucu kimliğiniz doğrulanamıyor olarak anlayabilirsiniz. En başta tüm giriş yerleri tek tek kontrol edilmeli, e-posta adresinin güncel olup olmadığına ve gönderilecek olan içeriğin boyutunun ağır olmadığına emin olunmalı. Bu durumda farklı bir bağlantı numarası ve kimlik doğrulama opsiyonunu seçmelisiniz. Doğru iletilen posta sunucusu kullandığınızdan bu noktada emin olmanız gerekiyor. 

Güvenli bir bağlantıyla ilerleyebilmek için sağlayıcınızın SSL veya TSL’yi desteklemesi gerekmektedir. Posta hizmetiniz SSL veya TSL’yi geçerli bir sertifika ile desteklemiyorsa, E-posta şifreli bağlantı aracılığıyla gönderilmesi önerilir. Diğer bir seçenek olarak, hatanın yaşandığı hesabın uygulamasının ayarlar bölümünden sunucu ayarlarına inceleyip ‘’gelen ayarları’’ ve ‘’giden ayarları’’ kısmındaki bilgilerin doğru olduğu kontrol edilerek düzeltilebilir. Tüm bunları yaptıktan sonra düzeltilmediyse bilgisayar veya telefon gibi elektronik cihazlardan anlayan profesyonellere danışarak halledilebilir.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This