E Mail Marketing Bütçesi Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

4/10/2022 | E-posta Pazarlama

E-mail marketing bütçesi belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Daha sonra kampanyadan nasıl faydalanacağınızı planlamalısınız. Kampanyanızın size hangi avantajları sağlamasını istiyorsunuz? Kampanyanız hangi kitleye hitap edecek? 

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar bütçenizi yönlendirecektir. Bütçenizi belirlerken kaynaklarınızı göz ardı etmemelisiniz. Bu aşamada e-mail marketing kampanyasına ayırabileceğiniz zaman da oldukça önemlidir. Hedefinizi ne zaman tamamlamanız gerekiyor? Hedefinizi tamamlamak için belirli bir tarih belirlemelisiniz. 

E Mail Marketing Bütçesi ile Genel Pazarlama Bütçesi Arasındaki İlişki

Öncelikle bir pazarlama için bir bütçe oluşturmak; iş hedefleri ile doğru orantılı olmalıdır. Ulaşılmak istenen hedef çerçevesinde belirlenen gerçekçi bir bütçe; hedeflediğiniz oranlara ulaşmanız için en büyük yardımcı olacaktır. Bütçenin genişliğine veya darlığına bağlı olarak seçilecek stratejiler ve bu stratejiler doğrultusunda kullanılacak araçlar yine bütçe ile alakalıdır. E-mail marketing bütçesi de yine aynı konumda yer alır.

Pazarlama bütçesi belirlerken ve bu bütçeyi çeşitli stratejilere ayırırken şirket içi toplantılarda belirli konuların tartışılması gerekir. Bu konuların başında; hedef kitle gelir. Hedef kitleyi daraltmak ve “Core Group” denilen en doğru kitleye ulaşmak, bütçenin en efektif şekilde kullanılmasına olanak tanıyacaktır.

Hedef kitlenin belirlenmesi, hedef kitlenin davranışlarının çözümlenmesi ve hedef kitle personası ardından bütçenin dağıtımının yapılması dijital pazarlama uzmanları tarafından önerilir. Genellikle pazarlama bütçeleri iki kategoriye ayrılır; geleneksel ve dijital pazarlama.

Geleneksel pazarlama yönteminde bütçe basılı reklamlar, TV ve radyo reklamları veya posta gibi yöntemler için kullanılır.

Dijital pazarlama daha sık başvurulan bir yöntemdir. Çevrimiçi olarak faydalanabileceğiniz bu yöntemler arasında SEO stratejisi, sosyal medya, ücretli reklamlar yer alır. 

E mail Marketing Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir?

E-mail marketing son zamanlarda oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Markanızın  ihtiyacına göre  dilediğiniz e-mail marketing aracını kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz araç içerisinde markanızın göndereceği aylık ve günlük e-mail sayısına göre dilediğiniz paketi seçebilirsiniz. Yukarıda ele aldığımız gibi araçların ücretli ve ücretsiz olmak üzere paketleri bulunmaktadır.  Göndereceğiniz mail sayısı oldukça yüksek ise ücretli paketlerden birini seçmeniz daha doğru olacaktır. Daha az maksimum 15.000 gibi bir mail gönderme gibi bir isteğiniz varsa buna uygun ücretsiz paketleri de tercih edebilirsiniz.  

E mail marketing fiyatları neye göre değişkenlik gösterir sorusunun cevabı da aslında çok açıktır.  Göndermek istediğiniz mail miktarına, abone miktarına göre değişmektedir. Küçük bir işletme olduğunuzu düşünelim. Ayda 1000 abone 10.000 e–mail sizin için yeterli olacaktır. Fakat işletmeniz büyüdükçe abone sayınız artacak ve daha fazla e mail gönderim seçeneği sunan bir pakete ihtiyaç duyacaksınız.  Küçük işletme iken ödediğiniz mitar az iken hatta ücretsiz bir şekilde  e mail marketing araçlarını kullanırken  işletmeniz büyüdüğünde ücret artacağı için ilk kullandığınız fiyat değişecektir. 

E-mail Marketing Kampanyalarında Hedef Kitleye Yönelmenin Önemi 

E-mail marketing kampanyaları yürütürken en önemli aşamalardan birisi hedef kitle belirlemektir. Bu kampanyalar etkin bir şekilde ve doğru hedef kitleye yönelik olarak yürütüldüğünde başarı oranı katlanmaktadır. E-mail kampanyalarında müşterilerinizin alışkanlıkları ve tepkilerini gözden geçirmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizi harekete geçirmek için farklı stratejilerden faydalanabilirsiniz. Hedef kitlenizden yüksek verim almak satışlarınızdan yüksek verim almayı da beraberinde getirecektir. Hedef kitlenizden geri bildirimler isteyin. Markanızla alakalı iyi veya kötü farketmeksizin tüm geri bildirimler gelişme sağlayabilir. 

Hedef kitlenizin özel günlerini takip edin. Örneğin müşterilerinizin doğum günlerinde onlara özel indirim ve kampanyalar uygulayın. Bu marka prestijinizi artıracaktır. Müşterileriniz alışveriş esnasında sepetindeki ürünleri almaktan vazgeçmiş olabilir. Bu aşamada onlara hatırlatıcı mailler göndermek oldukça mantıklı bir strateji olacaktır. Onların satın aldığı veya yöneldiği ürünleri kaydedin. Bu, çapraz satış yapabilmenize olanak tanır. Müşterilerinizin ilgilendiği ürünler ile bağlantılı farklı ürünleri de onlara sunabilirsiniz. E-mail kampanyaları yürütülürken hedef kitlenizin ilgisini çekebileceğiniz bir diğer strateji de teslim oranlarınızı oldukça yüksek tutmaktır. Alıcılarınızın gönderilerinizle etkileşimde kaldığını bilmeniz hedef kitlenize ulaştıktan sonra onlarla bir bağ kurabilmenize de zemin hazırlar. 

E Mail Marketing Stratejisi Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her pazarlama yönteminde olduğu gibi e-mail pazarlamada strateji oluşturmak önemli noktalardan biridir. Farklı stratejiler oluşturup ilerlemek ve zamanı planlamak gerekir. Hedef kitleye düzenli bir şekilde içerik iletmek için oluşturacağınız stratejiler oldukça işe yarayacaktır.

Oluşturacağınız en doğru strateji doğru hedef kitleye ulaşmak olacaktır. Çeşitli fırsatlar sunarak hedef kitlenizin dikkatinizi çekebilirsiniz. Bu şekilde hem web sitenizin trafiği artacak hem de kitle arasından abone olan müşterileri çekebileceksiniz.

Bir diğer strateji abonelere fazla mail atmamaktır. Çeşitli indirim, etkinlik ve kampanya gibi aktiviteleri mail pazarlama olarak kullanabilirsiniz. Fakat gereksiz mailler ziyaretçilerin abonelikten çıkmasına sebep olabilir. 

E-mail pazarlamada oluşturabileceğiniz bir başka strateji ise doğru ve ilgi çekici tasarımlar yapmaktır. E-mailler için yaratıcı tasarımlar kullanmak etkili bir yöntemdir. Ziyaretçilerin gözüne çarpan hoş tasarımlar onların sitede kalmasını ve yine trafiğin artmasını sağlar.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This