Online pazarlama olarak da bilinen dijital pazarlama, markaların tanıtımını yapmak ve internet üzerinden potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için dijital kanallardan sağlanmış bir reklamcılık türüdür. Dijital iletişim şekilleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

 • Arama motorları,
 • Web siteler,
 • Sosyal medya,
 • E-posta,
 • Mobil uygulamalar,
 • Mesajlaşma,
 • Web tabanlı reklamcılık.

 

Özetle bir pazarlama kampanyası yukarıda sıralanan online medya kanallarından herhangi birini kullanıyorsa bu dijital pazarlamadır. Pazarlama metotlarından birisi, zaman içerisinde potansiyel ve geri dönen müşteri bazlı verilerle anlamlı bir ilişki oluşturmaktır. Müşterileri dijital bir görünüme dâhil ederek farkındalık yaratır, kendinizi fikir lideri olarak konumlandırır ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işinizi plana koyarsınız.

 

Dijital Pazarlamaya Ne Zaman Başlanır?

 

Çalışma ortamları, içerisinde bulunduğumuz süre zarfı boyunca fark ettiğimizden çok daha karmaşıktır. Ürettiğiniz asıl işin üzerinde çok sayıda beklenti, sözlü veya sözlü olmayan iletişim ve görüş vardır. Kuruluşun nasıl yapılandırıldığından kültürüne, ürününe ve liderliğine kadar her şey, gününüzün ve kariyerinizin nasıl geliştiğinde rol oynar.

Her birey kariyer hayatının farklı bir döneminde olabilir. Bu zamanlarda düşünceler, sizi bir sonraki adıma hazırlar. Şu anda bulunduğunuz kuruluşta yükselmek hedeflerinizden birisi olabilir. Belki de başka şirketlerde başka fırsatlar arıyor ya da tamamen yeni bir kariyer yolculuğuna çıkarak kendi işinizin başına geçmeyi planlıyorsunuz.

Herkes kadar yaratıcı ve zeki olabilirsiniz ancak hesapları ve müşteri ilişkilerini yönetmenin birçok küçük ayrıntısıyla başa çıkmak için yeterince hazırlıklı ve deneyimli değilseniz hızlı bir şekilde başka bir iş arayışına giriyor olacaksınız. Bazılarının gerekli becerileri geliştirmesi yıllar alabilir, bazıları için bu çok daha az zaman alacaktır. Ne olursa olsun kendi başınıza bir girişimde bulunmadan önce bir süre gerçek bir işi deneyimlemeniz, yüksek seviyelerde dijital pazarlamaya başlamadan önce akıllıca bir seçim olacaktır. Freelance bir şekilde dijital pazarlama dünyasına giriş yapmak istiyorsanız önünüzde birçok seçeneğin olduğunu ve bunların hepsini farklı şekillerde deneyimleyebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.  

 

Dijital Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

 

 • Dijital pazarlamanın temellerini öğrenmekle başlayın

Dijital pazarlamaya henüz yeni başlamış olanlar için atılacak ilk adım, dijital pazarlamanın ve dijital pazarlamayı oluşturan ana bileşenlerin ne olduğunu kavramaktır.

 • Kendi web sitenizi yaratın

Temel noktaları öğrendikten sonraki adım, biraz daha zor işlere girişip dijital pazarlamayı uygulamaya başlamaktır. Pazarlamanın gerçek dünyasında dijital pazarlamayı uygulamanın en iyi yollarından birisi, kendi web sitenizi oluşturmaktır.

 • SEO uzmanı olmak

SEO konusunda iyi değilseniz dijital pazarlama alanında bir kariyer yolu izlemeniz pek mümkün olmayacaktır. Öncelikle SEO uzmanı olmanız, sonrasında diğer becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. SEO ile birlikte hem kullanıcıların hem de arama motorlarının bayıldığı siteleri nasıl yaratabileceğinizi öğrenecek ve Google Reklamlar ile Facebook ücretli kampanyalarınızı geliştirmek için aynı anlayışı takip edebileceksiniz.

 • Bir adet Google Reklamlar Sertifikası edinin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak iş sorumluluklarınızın bir diğer parçası, çeşitli Google uygulamalarında ve internetteki sitelerde ürünlerin veya servislerin tanıtımını yapmak için Google Reklamlar’ı kullanmaktır.

Google, her sene organik ve ücretli aramalarla ilgili yüzlerce değişiklik yapıyor. Aynı şekilde Facebook algoritması da devamlı olarak değişime uğruyor. Genel itibariyle dijital pazarlamanın son derece dinamik bir yapıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 • Öğrenmeye ve yeni güncellemelerden haberdar olmaya devam edin

Dijital pazarlama teknikleri sürekli olarak değişiyor. Bazı dijital pazarlamacılar bundan hoşnut olsa da bazıları nefret ediyor; ancak tabii ki bu dijital pazarlamanın hızlıca değişen bir sektör olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

 • Dijital pazarlama araçlarını nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenin

Google Analytics’in yanı sıra diğer dijital pazarlama araçlarını nasıl kullanmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz. Basamakları tek tek çıkıp günün birinde dijital pazarlama müdürü olduğunuzda pazarlama uzmanlarından oluşan bir takımı yönetmeniz gerekecek. Yaptıkları işleri değerlendirmenin ve aynı zamanda onlarca projenin gidişatını denetlemenin tek yolu bu araçlardan geçiyor.

 

Dijital Pazarlamaya Nereden Başlamak Gerekir?

 

Dijital pazarlamada kariyer edinmek, önü açık ve harika bir seçenektir. Tüm dünyada dijital pazarlama uzmanlarına duyulan ihtiyaçta artış gözlemlenmektedir. Sahip olunulan deneyime göre de finansal getirisinin kazançlı olduğunu söyleyebiliriz. Dijital alanda pazarlama, freelance biçimde kendinizin yapabileceği veya dijital pazarlama ajansına katılarak yapabileceğiniz bir iştir.

Yola henüz çıktıysanız göz önünde bulundurmanız gereken ilk mesele, bu meslek kapsamında becerilerinizi ilerletmek olmalıdır. Dijital pazarlama, yalnızca bir kurs alarak tüm ana hatlarını öğrenebileceğiniz bir olgu değildir. İçerisinde onlarca önemli konuyu barındırır.

Yüksek bir kazanç elde etmeyi planlıyorsanız dijital pazarlamayı oluşturan tüm disiplinlerde uzmanlık kazanmanız gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunu yapmanın en iyi yolu kendi web siteniz üzerinden pratik yapmaktır. SEO’da ustalaşmak için belirli bir zaman geçirin ve bir sonraki adım olarak Google Reklamlar ile Facebook pazarlamasına geçin.

 

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

 

Dijital pazarlama, ticarette elle tutulur sonuçlar almak adına başarılı bir yöntemdir. O noktaya gelebilmek içinse bu stratejinin ne ile alakalı olduğu, nasıl çalıştığı ve hangi yöntemlerin kullanılabileceği önceden düşünülmelidir.

 

Bu bağlamda farklı dijital pazarlama türlerini görüyoruz:

 • İçerik pazarlama,
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • SMM (Sosyal Medya Pazarlama)
 • Ücretli reklamcılık,
 • E-posta pazarlama,
 • Anlık ileti pazarlama,
 • Satış ortaklığı,
 • Influencer pazarlama,
 • Mobil pazarlama,
 • Video pazarlama,
 • Ses pazarlama,
 • Sanal gerçeklik pazarlama.

 

Hangi Dijital Pazarlama Kanalını Seçmeliyim?

 

Günümüz şartlarında tüketiciler, ürün araştırması yapmak için büyük ölçüde dijital araçları kullanmayı tercih ediyor. Bir araştırmaya göre müşterilerin %77’si bir ürün satın almadan önce çevrim içi olarak araştırma yapıyor. Bu sırada tüketicilerin %51’i satın almadan önce ürünleri araştırmak için Google’ı kullandığını söylüyor.

Dijital pazarlama kanalları; basılı reklam, televizyon ve radyo gibi geleneksel pazarlama metotlarından daha ucuz olduğu için müşterilere ulaşmada en etkili yol olarak görülür. Aynı zamanda yapılan yatırımda beklenen getiri, genellikle daha iyi tahmin edilebilir ve geleneksel kanalların aksine spesifik bir kampanya veya eyleme daha iyi bağlanabilir.

Hangi dijital pazarlama kanalını seçeceğinize karar veremediyseniz takip edilebileceğiniz basit ancak yararlı bazı yollar vardır:

 • Farklı online pazarlama faaliyetleri arasındaki farkı bilin,
 • Harcanacak veya harcanması muhtemel olan maliyetleri net bir şekilde kavrayın,
 • Hedefleriniz ve amaçlarınız ile ilgili açık fikirlere sahip olun,
 • Pazarlama bütçenizi belirleyin,
 • Hedef kitlenizi tanıyın.

Dijital pazarlamanın esas potansiyelini gerçekleştirmek için pazarlamacıların, pazarlama sayesinde belirli bir etki oluşturan stratejileri keşfetmesi, günümüzün büyük ve karmaşık kanallarını iyice araştırması gerekir.

 

 

HEMEN BAŞLA
Share This