Anahtar kelime, bir metin içerisinde yer alan ve o metne hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlayan sözcük ya da sözcük gruplarına verilen isimdir. Anahtar kelime, metin ile ilgili akılda çağrışımlar uyandıracak söz veya söz öbekleri olarak karşınıza çıkar. Metin genelinde bahsedilen konuları öz bir şekilde ifade edebilecek sözcükler, anahtar kelimelerdir. Bu sözcükler metnin bahsettiği konuları çağrıştırarak net olarak akla getirir. Arama motorlarında yapılan aramalara ilişkin sonuçları ortaya çıkaran da bu anahtar kelimelerdir. 

Anahtar kelime SEO bakımından değerlendirildiğinde, kullanıcıların arama motorlarında arattığı kelimeler ve kelime grupları olarak adlandırılır. Ulaşmak istedikleri bilgi ile en ilgili sonuçlar arama motorlarında belirli sıralara göre çıkar. Bunda da anahtar kelimelerin payı vardır. Doğru anahtar kelime ile arama motoru kullanıcılarının en ilişkili sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşması mümkündür.

 

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

 

Anahtar kelimeleri bulmak için kullanıcıların ilgili konularda aradığı kelime gruplarının analizi yapılır. Doğru anahtar kelime tercihi yapmak arama motorlarında görünür olmanın en önemli yollarından biridir. Kullanıcılar verdiğiniz hizmetler ve web siteniz ile ilgili çeşitli aramalar yaparken benzer kelimelerden faydalanırlar. Bu da hizmetinizle ilgili konuda yapılan aramaların sınıflandırılmasını ve anahtar kelimeleri de buna göre belirlemenizi sağlar. Anahtar kelime bulmak için çeşitli yöntemler vardır. 

 

 • Arama Motoru Önerileri ile Anahtar Kelime Bulmak

Google ve Yandex gibi sık kullanılan arama motorlarında bir kavram arattığınız zaman bu kavrama ilişkin diğer aramalar da arama motoru sorgulama listesinde çıkar. Arama motoruna yazılan bir ya da daha fazla kavram ile en ilişkili arama sonuçlarına bu şekilde ulaşmak mümkündür.

 

 • Google Trends ile Anahtar Kelime Bulmak

Google Trends, Google’da belirli dönemlere ayrılan zaman dilimlerinde hangi aramaların popüler olduğunu gösteren bir hizmettir. Google Trends ile popüler arama sonuçlarını güncel olarak takip edebileceğiniz gibi, geçmiş bir zaman diliminde de aranılan kavramın zaman içerisinde ne kadar araştırıldığını görmeniz de mümkündür.

 

 • İlgili Arama Sonuçları ile Anahtar Kelime Bulmak

Arama motorlarının en altında yapılan aramaya ilişkin farklı diğer öneriler de çıkar. İlgili arama sonuçlarına buradan kolaylıkla ulaşabilir ve anahtar kelime seçiminde bu söz öbeklerini de dikkate alabilirsiniz. 

 

 • Anahtar Kelime Planlayıcılar ile Anahtar Kelime Bulmak

Hizmetleriniz ile ilgili anahtar kelimelere ulaşmak için anahtar kelime planlayıcı uygulamalar kullanmak etkili bir çözüm olabilir. İçeriklerinize daha hızlı erişim sağlanması için sık tercih edilen anahtar kelime planlayıcılardan yararlanmak gerekebilir.

 

 • SEMrush,
 • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı,
 • Keywordtool.io,
 • MOZ,
 • Kwfinder gibi anahtar kelime planlayıcılar bu konuda faydalı olacaktır.

 

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

 

Arama motorlarında yapılan her aramanın belirli bir amacı vardır. Kullanıcılar arama motorlarında neyi bulacaklarını düşünüyorsa buna yönelik aramalar yapar. Anahtar kelimeler de bu amaç ile bilgiyi bir araya getiren bir geçit gibidir. Bu geçit ne kadar sağlam olursa o kadar kalıcı olur. Aynı zamanda kısa ve öz bir şekilde sonuca ulaştıran geçit de daha sık tercih edilir. Anahtar kelime tercihlerinde de doğru analizler doğrultusunda içeriklerinize en uygun geçiti belirlemek önemlidir. Dolayısıyla da anahtar kelimeler yazılı ya da görsel her türlü içeriğe kullanıcıların kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Anahtar kelimeler, reklamlar haricinde organik arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına web sitelerinin çıkmasını sağlar. Doğru bir strateji belirleyerek anahtar kelimelerden en verimli şekilde faydalanmak, kullanıcıların karşısına ilgili sonuçlarda çıkmayı kolaylaştırır. İçeriklerde net başlıklar içerisinde geçen, metinlerde yer alan ve meta açıklamalarında yer alan her türlü anahtar kelime, arama sonuçlarında kullanıcıların arama niyetlerine göre karşılarına çıkar. Bunların daha önceki genel arama sonuçlarına göre analizi, markanızı ve içeriklerinizi aramalar ile ilişkilendirmek bakımından önemlidir. 

 

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

 

Anahtar kelime analizi yaparken içerklerinize en uygun kelimeler ve kelime öbeklerinde karar kılmak önemlidir. Arama motoru optimizasyonunda en ilişkili sonuçların ortaya çıkmasını sağlayan çalışmalarda hedeflenen sonuçlara anahtar kelimeler ile ulaşılır. Anahtar kelimeler, içeriklerinizin arama sonuçlarına aratılan kelimeler ile doğrudan ilişkilendirilmesinde önemli rol oynar. Bu ilişkilendirme için doğru bir teknik ile başarılı bir anahtar kelime analizi yapmak da avantaj sağlar. 

Arama motorlarında çıkan organik arama sonuçlarında belirli anahtar kelimeler tercih edilir. Bu anahtar kelimelerin tasnifi için çeşitli uygulamalar ve anahtar kelime planlama araçları kullanılmaktadır. Bir anahtar kelime için rekabet ne kadar yüksekse, aranma olasılığı da o kadar artar. Bundan dolayı da tek kelime ile arama motorlarında üst sıralara yerleşmekten ziyade, hizmetiniz ile en ilişkili kelime grupları üzerine bir SEO çalışması yaparak anahtar kelime analizi yapmak uzun vadede daha önemli kazanç sağlar.

Anahtar kelimeler, web sitenize organik trafik çekmek için kullanılan sözcüklerdir. Arama motorlarında hedef anahtar kelimeyi destekleyecek farklı ikinci ya da üçüncü kelimeleri de tercih etmek, arayanın niyetine yönelik bir sonuç ortaya çıkacaktır. Analiz yapılan her anahtar kelime için çeşitli sayısal veriler doğrultusunda bir liste oluşturulur. Anahtar kelime listeleri içerisinde en alakalı kavramlar seçilerek içeriklerde bunlardan yararlanmak mümkündür.

 

Dijital Pazarlamada Doğru Anahtar Kelime Analizinin Avantajları Nelerdir?

 

Doğru anahtar kelime seçimi dijital pazarlamada daha görünür olmak için üzerinde durulması gereken bir konudur. Zira anahtar kelimeler hizmetleriniz ve içeriklerinize giden bir yoldur. Arama motorlarında hizmetlerinize ilişkin daha önce de pek çok kavram ile araştırma yapan kullanıcı bulunmaktadır. Söz konusu hizmet için sizin web sitenizin daha görünür olmasını amaçladığınızda bu, doğru anahtar kelime analizi ile mümkün olacaktır.

Öncelikli olarak anahtar kelimeler ile ilgili hedefinizin ne olduğunu belirlemek önemlidir. İçeriklerinizin daha fazla kitleye ulaşması, satış yapmak, uzun vadede müşteri portföyü oluşturmak gibi oldukça çeşitli amaçlar ile arama motorlarında görünür olmak için farklı SEO stratejileri uygulanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda da kullanıcıların arama motorlarında neyi arattığını onların niyetlerine göre sınıflandırmak gerekir. 

 

Doğru anahtar kelime seçmenin avantajlarını şu şekilde sıralayabilir:

 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar arama motorlarında ilk olarak başlık ve meta açıklamalarını okur. Bunu bir tabela olarak düşünmek mümkündür. Dikkat çekici bir tabela, içeriye daha çok insanın girmesini sağlayabilir. Dolayısıyla da başlık ve meta açıklamalarında kullanılan doğru anahtar kelime tercihi web sitenizi en ilişkili sonuçlarda üst sıralara yerleştirir.
 • Dikkat çekici başlıklarda kullanılan anahtar kelimeler ile ilgi çekici içeriklerin fragmanını verebilirsiniz. Arama motorlarını kullanan kişiler orijinal ve net başlıklara bakarak içerik ve hizmetlerinizi incelemeye başlar. Başta uyandırılan merak duygusu içerik akışında da devam ettirilmelidir. Eğer içerik ya da hizmet beklentinin altında kalıyorsa kullanıcılar web sitenizi kolay bir şekilde terk edebilir.
 • Güçlü bir anahtar kelime öbeği seçmek her zaman tek başına bir kelimeyi anahtar kelime yapmaktan daha net sonuçlar getirir. Örneğin “ayakkabı” kelimesinin arama hacmi ne kadar yüksek olursa olsun “kız bebek ayakkabı” arama sonucu kadar niyeti net belli eden bir müşteri profili getirmeyecektir. Bu bakımdan doğru anahtar kelime seçimi net sonuç vermelidir.

 

HEMEN BAŞLA
Share This