Dijital Pazarlama Nedir?

14/03/2022 | E-posta Pazarlama

Dijital pazarlama olarak adlandırılan pazarlama alanı artık neredeyse her firma için bir ihtiyaç haline gelmektedir. Dijital pazarlama güvenirlilik ve tanınırlık inşa etmek için çoğu işletmenin başvurduğu ilk yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Markalar, online pazarlama taktikleri geliştirerek ürünlerini daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırabilirler. Güvenilir ve tanınan bir marka kimliği yaratmak için “Digital Marketing nedir?” sorusu en çok merak edilenler arasında yer almaktadır.

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama elektronik ve online platformlar üzerinden ürün ve hizmet tanıtımlarının yapılmasına verilen bir addır. Ticari faaliyet sürdüren işletmeler digital marketing tekniklerini kullanarak daha hızlı ilerlerler.

Günümüzde, sosyal medya ve mobil platformlar firmalara bu açıdan büyük avantajlar sağlamaktadırlar. Dijital pazarlama alanında kullanılan araç ve tekniklerin maliyetleri düşüktür. Hedef kitleye ulaşım konusunda kolaylık sağlarlar. Digital marketing yöntemleri internet ortamından yürütüldüğü için firmalar küresel iletişim ağları elde edebilirler. Zamanı efektif ve verimli kullanmak adına geleneksel pazarlama yöntemleri yerine tercih edilmektedir.

Geleneksel pazarlama ile ortak noktaları müşteri odaklı olmalarıdır. Ancak dijital pazarlama alanında müşteri profilleri daha detaylı ve hızlı bir şekilde analiz edilebilir. Bu açıdan digital marketing yöntemleri ile müşterilerle daha iyi iletişim kurulur. Markalar, digital marketing yöntemlerini kullanarak müşteri profillerini ve davranışlarını analiz ederler. Sonuç olarak hedef müşteri kitlelerine istediklerini vermek konusundan çok daha başarılıdırlar.

Dijital pazarlama sürekli değişen dinamik bir alan olarak değerlendirilmektedir. Dijital pazarlama yöntemleri kullanan markalar müşteri kitleleri ile interaktif bir iletişim sağlarlar. Başarılı bir digital marketing stratejisi birçok yöntemin bir arada kullanılmasını gerektirir.

 

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Digital marketing alanında başarı elde etmek için izlenmesi gereken yollar şu şekilde sıralanabilir:

 • Potansiyel Hedef Kitlesini Belirlemek:

Dijital pazarlama alanında en önemli bileşen müşterilerdir. Hedef kitlede yer alacak müşteriler doğru bir şekilde analiz edilmelidir.

 • Hedef ve Dijital Pazarlama Araçlarına Karar Vermek:

Firmalar hedef listesi belirledikten sonra uygun digital marketing araçlarına karar verirler. Hedef ve uygun araç kullanımı marka tanınırlığı ve güvenilirliği açısından önemlidir. Bu noktada belirlenen hedeflerin ölçülebilir olması firmalar için büyük avantaj sağlar.

 • Blog İçeriğini Güncel Tutmak:

Dijital pazarlama alanında zengin ve kaliteli içerik üretmek çok önemlidir. Blog hazırlamak ve içerikleri sürekli olarak güncellemek dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Düzenli içerik üretimi, firma web sitesi trafiği arttırmak, sosyal medya görünürlüğü sağlamak ve anahtar kelime kullanımlarında ilk sırada yer almak için kullanılabilir.

 • Diğer Dijital Pazarlama Yöntemlerini Değerlendirmek:

Digital marketing dinamik bir alandır. Kullanılan yöntemlerin tercih edilme oranları hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu nedenle popülarite elde eden ve edecek olan tüm pazarlama kanallarına hakim olmak gerekir.

 • Mobil Optimizasyon Sağlamak:

Günümüzde neredeyse herkes akıllı telefon kullanmaktadır. Ürün ve hizmet tanıtımları hazırlanırken uygulanan dijital pazarlama stratejilerin mobil uyumlu olması gerekir. Bu sayede başarılı müşteri deneyimleri elde edilir.

 • Call-to-Action Butonları Koymak:

Dijital pazarlama stratejileri uygulanırken müşterilerin firmalarla iletişime geçmesi kolaylaştırılmalıdır. Call-to-Action butonları web sitelerin ana sayfalarına yerleştirilmelidir. Böylece müşteriler firmalarla direkt bir şekilde iletişime geçebilirler.

 • Süreci Takip Etmek:

Digital marketing devinim halinde ilerleyen bir alandır. Benimsenen stratejilerin takip edilmesi gerekir. Bu sayede firmalar daha efektif ve verimli sonuçlar alabilirler.

 

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlamanın kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 •       Web siteleri,
 •       Blog siteleri,
 •       Sosyal Medya Platformları (Facebook, Instagram, LinkedIn vs.)
 •       İnfografikler,
 •       Etkileşimli Reklamlar (Görüntülü, Alışveriş, Metin Reklamları vs.)
 •       E-kitaplar,
 •       Kazanılan Çevrim İçi Kapsam (PR, Sosyal Medya Ve İncelemeler)
 •       Logo gibi Marka Varlıkları.

 

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejisi belirledikten sonra firmalar uygun olan araçlara karar vermelidir. Digital marketing alanında kullanılan araçların çeşitli hedefleri vardır. Kampanya ve hizmet etkinliğini arttırmak için uygun araçların belirlenmesi gerekir.

 • Web Site Performans Analizi: Google Analytics.
 • Sosyal Medya Hesap Yönetimi ve Takibi: Buffer ve HootSuite.
 • Web Sitesi Performans Optimizasyon: Google PageSpeed ​​Insights ve Pingdom.
 • Anahtar Kelime Analizi: Wordtracker ve SEMRush.
 • E-posta Pazarlama Yönetimi: Mailchimp, Get Response ve Hubspot.

 

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri arasında sıklıkla tercih edilen on tane teknik bulunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):

İçerik geliştirmek ve site yapısını incelemek için en çok tercih edilen digital marketing tekniğidir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde anahtar kelime aramaları yapılır. SEO yardımıyla hazırlanan içerikler firma tanınırlığı elde etmek için önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing):

Sosyal medya pazarlaması, düşük maliyet ile yüksek oranda verimliliği hedefler. Hedef kitle ile çift taraflı etkileşim sağlar. Bu sayede müşteri deneyimlerine hızlı geri dönüşler sağlanmaktadır.

Influencer Pazarlama (Influencer Marketing):

Özellikle Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında tanınmış kişiler aracılığıyla yürütülen bir digital marketing tekniğidir. Markalar, hedef kitlesine uyumlu takipçi kitlesine sahip influencer ile anlaşma yaparlar. Genellikle kozmetik, kişisel bakım ve temizlik ürünleri ile ilgili alanlarda tercih edilen bir yöntemdir.

İçerik Pazarlama (Content Marketing):

İçerik pazarlama, etkili ve sürekli içerik üretmeyi amaçlar. Hedef kitlenin davranışlarına odaklı olarak geliştirilen içerikleri hedeflerler. Bu sayede markalar müşterilerle sürdürülebilir ilişkiler yaratabilirler.

Pazarlama Otomasyonu:

Digital marketing araçlarının faaliyetlerini otomatik bir şekilde yürütmek anlamına gelmektedir. Kişiselleştirilmiş pazarlama teknikleri geliştirme konusunda faydalıdır. Müşteri kitlelerini demografik kategoriler altında değerlendirmek için yardımcı olur.

Tıklama başına maliyet (Pay-per-click):

Özellikle son yıllarda firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir reklam modelidir. Tıklama başına maliyet reklamı vererek firmalar, reklamlarının tıklanma sayısına göre bir ödeme yapmaktadırlar. Tıklama başına maliyet reklamlarında firmaların belirledikleri bütçe çok önemlidir.

Çevrimiçi PR:

Çevrimiçi ortamlarda firma bilinirliğini arttırmak için kullanılan bir dijital pazarlama tekniğidir. Çevrimiçi kimlik oluşturmayı destekler. Güven algısı yaratır. Genellikle sosyal medya üzerinden influencer olan kişilerle anlaşarak ürün tanıtımları yaptırılır.

E-posta Pazarlama:

Maliyeti düşüktür. Markalar müşteri sadakatini sağlamak için sıklıkla e-posta pazarlama yöntemlerine başvururlar. Ürün tanıtımları, anketler ya da kişiselleştirilmiş e-mailler atarak müşterilerle iletişimi sürdürürler. Satışları artırmak ve hizmet tanıtımları yapmak için tercih edilen en basit bir yoldur.

İş Ortaklığı Pazarlama (Affiliate Marketing):

Affiliate marketing tekniği, işletme ya da web site reklamı yapmakla başlar. Reklamlar sonucu elde edilen her başarılı satıştan komisyon alınır. Bu dijital pazarlama yöntemi ile firmalar gelen yeni müşteriler için bağlı oldukları kuruluşları ya da kişileri ödüllendirmektedir.

Yerel Reklamcılık (Native Marketing):

Yerel reklamcılık, bulunulan ülkenin özellikleri ve sınırları kapsamında uygulanan bir reklam modelidir. Yerel reklamlar, bulundukları platformun özelliklerine uygun olarak tasarlanırlar. Böylece müşteri memnuniyetini olumsuz etkilememiş olurlar.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This