Başarılı E-posta Kampanyaları İçin 5 Temel Öneri

1/06/2020 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital çağın en ucuz ve geri dönüşü en yüksek pazarlama yöntemlerinden biri. Elbette, dijital pazarlama stratejinizin önemli bir ayağı olan e-posta pazarlamasını, doğru bir şekilde yapmak, markanızın cirosunu oldukça etkileyecek bir parametre. Prestijinizi arttırmak, hedef kitlenize en kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp satış oranlarınızı arttırmak ve başarılı kampanyalar oluşturmak için e-postanızda yer verdiğiniz içerikleri doğru seçmeniz gerekir. Gelin başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmak için, yer vermeniz gereken detayları hep birlikte inceleyelim.

E-postalarınızda Mutlaka CTA’lere Yer Verin

Call to Action(CTA), harekete geçirici mesaj ya da eylem çağrısı olarak tanımlanabilir. E-posta pazarlaması yaparken; ürün ve hizmetlerinizin satış oranlarını arttırmak, bir bloğa abone olmaya yönlendirmek veya bir linke tıklanmasını sağlamak gibi eylemler yapmaya yönlendiren CTA’lerinizi etkileyici metin ve görsellerle süsleyerek, tıklanma oranlarınızı ve böylece kampanya verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

Kullanıcılara “bunu neden yapmalıyım?” motivasyonunu yeterli ölçüde sunan, anlaşılır ve net metinler içeren CTA’ler ile, alıcılarınızın kampanyalarınıza olan ilgisini arttırabilirsiniz. 

Ayrıca, CTA butonlarının dikkat çekmesini sağlamak adına, butonunuzu tasarlarken; renk, büyüklük, şekil ve düzen faktörlerlerine dikkat etmelisiniz. E-posta tasarımınıza uyumlu CTA butonları ile hedef kitleniz için çekici ve başarılı e-posta kampanyaları yaratabilirsiniz.

Abonelikten Çıkma Linkine Yer Vermeyi Unutmayın

E-posta pazarlama kampanyalarınızı her ne kadar daha geniş kitlelere ulaştırmak isteseniz de, anti-spam kuralları uyarınca, e-postalarınızda görünür bir şekilde abonelikten çıkma linkini bulundurmanız gerekir. Bu şekilde, listeniz küçülse bile; aktif kampanya ve ürünlerinize ilgili sizden haber almak isteyen çok daha değerli bir hedef kitlesine ulaşabilirsiniz. Aktif ve ilgili kişilerden oluşan bir e-posta listesine sahip olmak, kampanyalarınızın başarısını da oldukça arttıracak bir yoldur.

İlgili ve Okunmaya Değer İçerikler Gönderin

Abonelerinizin ilgisini çekmeyecek, alakasız ve okunmaya değer olmayan içerikler hem spam şikayet riski oluşturarak, abonelik iptali oranınızın artmasına yol açarken, hem de hedef kitlenizin dikkatini kaybetmenize neden olur. Doğru zamanda, doğru içerikler ile alıcılarını besleyen markalar, hem işletmelerinin repütasyonlarını hem de satış oranlarını arttıracaktır.

Görsel ve Metin İçeriği Dengesini Kurun

Gmail ve Hotmail gibi servisleri kullanan alıcılar, yalnızca resim içerikli HTML e-postalarını ilk açıldıklarında hızlı görüntüleyemeyebilirler. Bu nedenle, e-postalarınızı yalnızca görsel içeriklerle oluşturmak, kampanyalarınızı alıcılara ulaştırmanıza engel olabilir. Bu durumdan kaçınmak için, yalnızca görsellerden oluşan e-posta kampanyalarından uzak durmanız gerekir.

E-posta kampanyalarınızda metin-görsel dengesini sağlamak, alıcılarınıza en doğru şekilde ulaşmanız için oldukça etkili bir yoldur.

 İletişim Bilgilerine Yer Vermeyi Unutmayın

Anti-spam kuralları gereğince, e-postalarınızda açık bir şekilde iletişim bilgilerinizi sunmanız gerekir. Alıcılarınızın hem size ulaşmasını sağlamak, hem de müşteri hizmetleri servisinizin işlerini kolaylaştırmak için e-postalarınızda iletişim bilgilerine mutlaka yer verin.

E-posta kampanyalarınızı oluştururken, mutlaka “gönderen” bölümünde hep aynı isim ve e-posta adresini kullandığınıza dikkat edin. Böylece, alıcılarınızın markanıza olan güvenini arttırabilir, markanızı daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-postanızda mutlaka gönderen bilgisi, açık adres, e-posta, telefon numarası gibi iletişim detaylarına yer vermeyi unutmayın. Ek olarak, KVKK gereğince, ticari e-posta pazarlaması yapan şirketlerin, e-postalarında MERSİS no, şirket ünvanı ve şirket adresi belirtmesinin zorunlu olduğunu hatırlatalım.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This