Spam E-Posta Nedir?

19/03/2024 | E-posta Pazarlama

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Ancak istenmeyen bazı “dijital mektuplar” yani e-postalar da “spam” olarak adlandırılmaktadır. Bu spamlar siz istemediğiniz halde mail kutunuza düşebilir. Kimi zaman olası dolandırıcılık barındırsa da kimi zaman tanıdığımız bazı kişilerin mail adreslerinde oluşan risklerle spam kutumuzda bu mailleri görebiliriz. Spam kutusuna düşen mailler oldukça can sıkıcı bir duruma düşebilir çünkü ara sıra burada olup biteni kontrol etmeniz gerekmektedir.  

Spam e-mailleri, e-mail sahibinin mail kutusuna çoğu zaman onun rızası dışında düşmektedir. Talebi olmadan gelen bu gönderiler aynı anda on binlerce kişiye iletilmiştir. Bu e-posta çeşidi zorla gönderilen nitelikte istenmeyen mesajlardır. Spamlar farklı farklı amaçlarla gönderilebilir. Öncelikle buradaki amaç ticari reklam yapmak olabilir. Spamlar ticari reklamların ve birtakım pazarlama strateji faaliyetlerinin bir parçası olabilir. Yine bazı markalar ya da kuruluşlar sizinle bu yolla irtibata geçmeye çalışarak kampanya ve duyurularından bahsetmek isteyebilirler. Kimi mailler yasal değildir ve yanıltıcı, gerçek olmayan vaatler sunarak dolandırıcılık suçuna alet etmeye çalışır. Yasal olmayan durumlar için mail adresiniz aslında sizi güvene alarak “Güvenli Görünmüyor” ibaresiyle bu tarz mailleri spam kutunuza iter. Bu mailler politik ya da ideolojik bir görüşün propagandasını yapıyor olabilir. Belli bir konuda kamuoyu oluşturma amacıyla gönderilmiş mailler de olabilir. Aynı zamanda bir kimlik avı saldırısına maruz bırakma amacıyla atılmış olabilir. Her ne sebeple olursa olsun spam mailler çoğu zaman istediğimiz ve arzumuz dışında gelen maillerdir. 

 

Spam E-Posta Nasıl Anlaşılır?

Spam e-postalar çoğu zaman sahte hesaplardan gönderilir. Bunu anlamak için mail adresini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu tarz mailler genellikle ismi değişik, olağandışı şekilde gelir. Yazım ve dil bilgisi hatalarıyla dolu bir metin sunulmuş olabilir. Tanınmış ya da bilinen bir markadan hatalarla dolu bir metin gelmesini beklemeyiz. Bu nedenle okurken hataya boğulmuş bir metin görürseniz muhtemelen bir hacker sizin e-postanızı spam e-posta göndererek ele geçirmek istiyor olabilir. Bu tarz maillerde sizi harekete geçirecek bazı tuhaf linklere tıklamanız istenebilir. Kimi zaman kişisel bilgileriniz, TC kimlik numaralarınız, şifrelerinizin girilmesi talep edilebilir. Bu tarz maillere karşı ekstra dikkatli olmalısınız çünkü gelen linklere tıklamanız halinde mail adreslerinize bir daha ulaşamayabilirsiniz. Yine bir mailin spam olduğunu tuhaf başlıklarından anlayabilirsiniz. Özellikle birtakım uygulamaları yapmanızı ister ve yapmamanız halinde hesabınızın kapanacağından, bilgilerinizin çalınabileceğinden bahseden başlıklar kullanabilir. Böylece hem gözünüzü korkutur hem de linke bir an önce basmanızı sağlar. 

Spam E-Postalardaki Linklere Tıklamalı Mıyız?

Bu sorunun cevabı doğrudan koca bir “Hayır”dır. Spam e-postalarındaki linkler hesabınızı çalmak, bilgilerinize erişmek amacıyla gerçekmiş gibi gözüken bazı linklere sahip olabilir. Ancak bu linklere tıklamanız e-postanızı kaybetmenizle ve bilgilerinizi çaldırmakla sonuçlanabilir. Özellikle mail sizde şüphe uyandıracak birtakım tuhaf kelimeler barındırıyor, imla hataları içeriyor, size şüpheli gelecek durumlar oluşturuyorsa maili dikkatlice incelemenizde fayda var. Bu şüpheli linkler genellikle kullanıcıyı linke basmak için hızlıca harekete geçirecek birtakım cümleler barındırır. “Hemen kaydol, E-postanızı kaybetmek üzeresiniz” gibi ibarelerde sizi harekete geçirip linke bir an önce ulaşma isteği uyandırabilir ancak bu tarz maillerin bir hileden ibaret olabileceğini unutmayın.

 

Spam E-Postaları Nasıl Engelleyebiliriz?

Spam e-postaları engellemek için öncelikle e-posta adresinizi yalnızca güvendiğiniz kuruluşlarla, kişilerle paylaşmayı unutmayın. E-mail almak istediğiniz kişiler arasında kalabileceğiniz bültenlerde kalmayı tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Güvenilir şirketler pazarlama e-posta aboneliklerinden çıkarmayı çoğu zaman kolay hale getirir ve istemediğiniz maillerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

Hepimiz e-posta adresimizi belli birtakım kişilerle paylaşırız. Bunlar arasında arkadaşlar, aile üyeleri, iş arkadaşları yer alır. E-postaları herkese açık sosyal medya hesaplarında paylaşmak, forumlarda yazmak herkesin size kolayca ulaşabilmesi demektir. Bu sebeple e-posta adresinizi mümkün olduğunca bu tip ortamlardan saklamaya özen gösterebilirsiniz. 

Mail almak istemediğiniz, istenmeyen maillere hiç tıklamamanız, bu tarz mailleri hiç açmamanız en iyisidir. Tedbirli olmakta fayda vardır. Eğer mail adresinin sahibi şüpheliyse şüpheli durum olarak bildirebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımlar indirmekten kaçınmalısınız. Böylece spam e-postaların size ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Web tarayıcınız üzerinden G-mail’e spam hesaplarını bildirip güvenli ya da güvensiz olduğuna dair geri dönüş yapabilirsiniz.

 

Spam E-Postalar Tehlikeli Midir?

Spam e-postalar çoğu zaman ticari şirketlerin kampanyalarını tanıtmak için kullandıkları bir yöntemdir. Tek bir hamleyle binlerce kişiye aynı anda ulaşmış olurlar. Çoğu zaman da zararlı bir yazılım sonucu mail kutunuza düşerler. Buradaki amaç ise mail adresinizi hedef alır. Buradan kişisel bilgilerinize ulaşmak ister. Spam e-postalar çoğu zaman tehlikelidir. Kimlik hırsızları bu amaçla spam e-postalar kullanmaktadır. Kişisel bilgilerinizi ifşa ederek sahte web sitelerine yönlendirirler. Kredi kartı bilgileriniz, parolalarınız çalınabilir. Finansal dolandırıcılığın bir parçası haline getirmeye çalışabilir. Size sahte teklifler sunar, yaptıkları bir çekiliş varmış ve siz de oradan bir şey kazanıyormuşsunuz gibi gösterebilirler. Bu tuzağa düşmek kişisel mailinize zarar verebileceği gibi kurumsal mailinize de zarar verebilir. Kurumsal görünümünüzü, imajınızı zedeleyici bir duruma yol açabilir. Bu nedenle spam e-postaları açmamanızda fayda vardır. 

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This