Kişisel ve Kurumsal E-Postalar Ne Kadar Farklıdır?

10/11/2023 | E-posta Pazarlama

Kişisel ve kurumsal e-postalar, kullanım amaçları ve bazı özellikler açısından farklı amaçlarla açılır. Kişisel e-postalar, bireyler arasında mail yoluyla iletişim kurmak, kişisel konulardan kurumsala maillerini paylaşmak için kullanılır. Genellikle kişisel hesaplar (örneğin, Gmail, Yahoo, Outlook) kullanılarak gönderilir. Kişisel e-postalar, kurumlarla irtibatınızı hızlandırır. Onlardan hızlı haber almanızı sağlar. Herkesin mutlaka dijital alım satımdan iletişime, haberdar olabilmek ve iletişim kurabilmek adına bir mail adresi mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla mailleşebilir dilerseniz yaptığınız alışveriş ödemelerinin faturalarını mailinize yönlendirebilirsiniz. Yine kişisel ödemeler, şirketlerden aldığınız e-bültenler için kullanışlıdır. 

Kurumsal e-postalar, işletmeler, şirketler veya organizasyonlar için iletişim aracıdır. İş amaçları için kullanılır, işle ilgili bilgileri, profesyonel iletişimi ve iş gereksinimlerini içerir. Genellikle şirketin kendi alan adı (örneğin, info@şirketadı.com) kullanılarak bu e-postalar alınır. Bu postalar üzerinden yurt içi ve yurt dışı mailleşmeler yapılabilir. Dünyanın dört bir yanında müşterileriniz, irtibatta olduklarınız ya da ulaşmak istediğiniz kişilere e-posta gönderebilirsiniz. Kurumsal e-postaları kurum, çalışanlara kendisi verir. Bu nedenle o kurumda çalıştığınızın belgesidir ve daha güvenilir bir imaj çizer. Dilerseniz e-posta imzası ekleyebilir, kendiniz hakkında ayrıntılı bilgilere yer verebilirsiniz. 

Kişisel E-Posta Nedir?

Kişisel e-posta, bir bireyin kişisel kullanım amacıyla oluşturduğu bir e-posta hesabıdır. Bu tür e-posta hesapları, kişisel iletişim ve diğer kişisel amaçlar için e-posta gönderme ve alımı yapmalarına olanak tanır. Kişisel e-posta hesapları, çoğu zaman kişilerin isimleri veya takma adları ile oluşturulan isimleriyle oluşturulur ve bu adresler genellikle genel e-posta servis sağlayıcıları tarafından sunulur. Bu genel e-posta servis sağlayıcıları Gmail (Google), Yahoo mail (Yahoo), Outlook.com (Microsoft) veya Yandex Mail (Yandex) olabilir. Kişisel e-postalar, kişilerin özel ve kişisel iletişimini yönetmek için kullanılır. Kişisel bağlantılarla haberleşmek, dosyaları saklamak ve kişisel işleri halletmek için kullanılabilir. Kişisel e-posta hesapları, genellikle iş veya kurumsal iletişim için kullanılan kurumsal e-posta hesaplarından farklıdır ve daha kişisel ve sosyal amaçlar için tasarlanmıştır. Ancak kişisel e-postalarınızla da kurumlarla iletişime geçebilir, amacınıza uygun olan yerlere mail gönderebilirsiniz. 

Kurumsal E-Posta Nedir?

Bir kurumda çalışıyorsanız, kuruma bağlı olduğunuzu belirtmek ve yazışmalarınızda karşı tarafa güven vermek aynı zamanda profesyonel bir imaj çizmek adına kurumsal e-postanız bulunmalıdır. Kurumsal e-posta, bir işletme, şirket veya kurumsal organizasyonun profesyonel iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan e-posta hesapları ve iletişim sistemidir. Kurumsal e-posta hesapları, işletmelerin kendi adları altında özelleştirilen e-posta adreslerini içerir. Bu hesaplar, iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Kurumsal e-posta hesapları, iş dünyasındaki iletişimde güvenlik, güvenilirlik ve profesyonellik sağlama amacı taşır. Genellikle kişinin ismi soyadıyla ya da tek başına yer alır. Uzantı olarak ise kurumun e-postası yer alır. 

Kişisel E-Posta Faydaları Nelerdir? 

Kişisel e-postaların birçok faydası vardır. Bu kişisel hesaplarınız, bireylerin kişisel ve sosyal iletişimlerini yönetmek için kullanabilecekleri kullanışlı bir araçtır. Aynı zamanda kurumlarla bireysel olarak bağlantı kurmalarını sağlar. Kişisel e-postalar, fotoğraf, video veya belge gibi dosyaları kendinizle paylaşmak hatta saklamak için kullanılabilir. Özel anıları paylaşmak için dijital olarak bir saklama alanı avantajı sağlar. 

Kurumsal E-Posta Faydaları Nelerdir?

Kurumsal e-postaların birçok faydası vardır. Kurumların, işletmelerin, markaların profesyonel iletişimini kolaylaştırmak ve yönetmek için önemli bir iletişim aracıdır. Öncelikle size profesyonel bir görünüm kazandırır. Kurumsal iletişimlerde o şirkete bağlı olduğunuz anlamına geldiğinden karşı tarafa özgüven verir. Sadece kurumunuz dışarısında değil, aynı kurumda çalıştığınız kişilerle de iletişim kurmanızı sağlar. Ortaklaşa yaptığınız işleri kurumsal e-posta vasıtasıyla yapabilirsiniz. Markanızı tanıtmak, bilinirliğini arttırmak için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dijital pazarlama yapmak adına bültenlerinizi hazırlayıp gönderebilir, kampanya ve reklam tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Kurumsal e-posta hesapları, takvim uygulamaları ve randevu planlama araçları içerebilir, böylece işletmeler toplantıları, etkinlikleri ve iş takvimini düzenleyebilirsiniz. İş takibinizi kolaylaştıran bir etkendir. Yine bu mail adresinizden dosyalar paylaşabilir, çalışanlarınızın belge ve verileri için mail yoluyla irtibat kurabilirsiniz. 

Kişisel Ve Kurumsal E-Posta Farkları Nelerdir?

Kişisel e-postalar daha çok bireysel işlerinizi hallettiğiniz bir hesap türüdür. Bireysel olarak satın aldığınız ürünlerin faturalarını bu mailinize yönlendirebilir, bazı hatırlatmalar konusunda kendinize mail atabilir, takvim oluşturabilir ya da dosya paylaşmak amacıyla kimi yerlere mail gönderebilirsiniz. Kurumsal e-postalar ise tamamen işinizle alakalıdır. İş arkadaşlarınız veya farklı kurumlar arasında yaptığınız iletişimde kurumu temsil ettiğinizi belgeler niteliktedir. 

İşletmeler İçin Kurumsal E-Posta Kullanmanın Önemi Nedir?

İşletmelerin kurumsal e-posta kullanması kendi profesyonel imajları açısından önemlidir. Çünkü buradan yapacağınız yazışmalar için oluşturduğunuz kurumsal e-posta, işletmenizin ismiyle uzantılı olarak açılacaktır. İşletme sahipleri ve çalışanlar arasında irtibat kurulmasını ve şirket takvimlerinin oluşturularak iş takibi yapılabilmesini sağlar. Farklı kurumlarla ya da kurum dışı bağlantılarda şirketinizi temsil etmenizi sağlarken güvenli bir görünüm oluşturur. 

Hangi Durumlarda Hangi E-Posta Türü Kullanılmalı?

E-posta türlerini kişisel ve kurumsal olarak ayırabiliriz. Böylece yaptığınız yazışmaların kiminle ve hangi amaçla yapıldığına bağlı olarak e-posta hesabı türünü seçebilirsiniz. Bireysel ihtiyaçlarınız doğrultusunda atacağınız mailler için kişisel e-postanız yeterli olacaktır. Ancak iş yerinizi temsil ettiğiniz durumlarda kurumsal e-postanızı kullanmanız karşı tarafa daha güvenilir ve profesyonel bir görünüm çizmenize yardımcı olacaktır. İşletmeler, iş içi iletişim, profesyonel raporlar, toplantı davetleri ve iş gereksinimleri için kurumsal e-postalar kullanmalıdır. Kişisel e-postalar, duygusal ifadelerin, tebrik mesajlarının, düşüncelerin paylaşılması ya da gündelik işleriniz için kurmanız gereken iletişimler için uygundur. Kişisel ve kurumsal e-postaların kullanımını ayırt etmek, iletişim amacınıza, iş veya kişisel yaşamınızdaki ihtiyaçlarınıza göre önemlidir. İş gereksinimleri için kurumsal e-postalar kullanılmalı ve kişisel iletişim için ayrılmış kişisel e-postalar korunmalıdır. Bu şekilde her iki e-posta türü de daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılabilir. E postalar müşterilerinizle iletişim kurmanın da etkili  yollarından biridir. Profesyonel e-posta pazarlama kampanyaları hakkında detaylı bilgi için Euromsg Express ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This