E Postalarda Görsel Kullanımı

24/04/2024 | E-posta Pazarlama

E-postalarda görsel kullanımı, e-posta pazarlamasında etkili sonuçlar almamızı sağlar. Görseller dikkat çekmek için ve alıcıların ilgisini çekmesinde önemli rol oynar. Marka kimliği ve tanıtımında görsellik daha etkili sonuçlar elde etmemizi sağlar. Görsel uyumluluk ve renklerle birlikte markanın tanınırlığını artırır. Ancak görsel kullanımında dikkatli olunması gereken bazı konular mevcuttur. İlk olarak görsellerin yüksek çözünürlükte olması gerekir. Metin içeriğiyle alakalı ve dengeli bir görsel seçilmiş ve kullanılmış olmalıdır. Eğer görsel engellendiyse bile metin içeriğiyle desteklenmiş olursa e-posta istenilen mesajı iletmiş olur. Aşırı görsel kullanımı, kullanıcıların rahatsız olmasına sebep olurken aynı zamanda spam filtrelemesine takılma olasılığı artmış olur. Bu yüzden e-postalarda görseller yerinde ve alakalı kullanılmalıdır. Sonuç olarak görsel kullanımı e-postalarda içerik verimliliği artırmak, kullanıcı ilgisini artırmak ve güçlü bir kimlik oluşturmakta etkili olur.

E Postalarda Görsel Neden Kullanılır?

E postalarda görsel kullanımı, alıcının dikkatini çeker böylelikle e-postanın okunma olasılığını arttırır. Ayrıca görsel kullanımında markanın logosu ve renk teması alıcının markaya hâkim olmasını, tanımasını sağlar. Böylelikle markaların e-postada görsel kullanması bir avantaj oluşturur. Kısacası renkler ve fotoğraflar gibi görsel temalar alıcıda duygusal bağ oluşturmaya yardımcı olur, böylelikle alıcının içerikle ilgilenmesini sağlar. Ancak çok fazla görsel kullanımı risk oluşturabilir. Çünkü bazı e-posta istemcileri fazla görsel kullanımı sonucu görselleri engelleyebilir veya filtreleyebilir. Bu da istenilen bir durum değildir. Bu yüzden görselleri yerinde ve alt metinlerle destekleyerek e-postaları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca görsel ile anlatılmak istenilen konunun metin içeriğiyle de anlatılabilir olması gerekir çünkü görseller engellendiyse veya yüklenmediyse bile alıcı sadece metinlerle bile mesajı anlayabilmesi gerekir.

E Postalarda Görsel Kullanmanın Avantajları Nedir?

E-postalarda görsel kullanımının birçok avantajı vardır. E-postalarda görseller metinlere oranla daha çabuk dikkat çekerler. Bu yüzden dengeli bir görsel kullanımı çok önemlidir.  Ürünlerin veya hizmetlerin görselle desteklenerek sunulması alıcıların dikkatini sadece metinden oluşan e-postalara oranla daha çok dikkat çekmiş olacaktır. Marka tanınırlığını arttırmak görsel kullanımı etkilidir. Böylelikle alıcılar markayı hatırlayıp tanımış olacaktırlar. Ayrıca görsel kullanımı, kullanıcılarla duygusal bağ kurmayı geliştirmek için de kullanılır. Anketler veya promosyonlar gibi içerikleri görsellerle desteklemek alıcıların katılımını sağlar. E-postadaki görseller, alıcıların içeriği paylaşmalarını teşvik eder. Ayrıca e-postalarınızdaki görsellere uygun alt metinleri uygun anahtar kelimelerle paylaşırsanız, SEO performansınızı artırmış olursunuz. Bu avantajlar sayesinde görsellerin e-posta pazarlamada önemli rol oynadığını görürüz. Fakat aşırıya kaçmamak ve alıcıların deneyimlerini olumsuz etkilememesine dikkat etmek gerekir.

E Postalarda Görsel Kullanmanın Dezavantajları Nedir?

E-postalarda görsel kullanmanın avantajı kadar dezavantaja da vardır. İlk olarak, genellikle görseller dosya boyutlarını artırır. Bu yüzden e-postanın gönderim ve alınma süreleri uzayabilir. Özellikle düşük internet hızı veya mobil cihazlar gibi erişimlerde büyük dosya indirmek zaman alabilir. Bazı e-posta istemcileri görselleri farklı işleyebilir. Görsellerin otomatik olarak yüklenmesini engelleyebildiği gibi kullanıcının onayına da bırakabilir. Bu gibi durumlarda e-postanın tasarımında eksikliğe neden olup etkisini azaltabilir. Ayrıca görsellerin engellenebilir olmasının yanı sıra, eklenilen görsellerin filtrelenme durumunda dolayı alıcının görseli görememe veya doğru bir şekilde yüklenmemesine sebep olabilir. Bazı kullanıcılar e-postadaki görseli göremeyebilir veya görsel içeriği yorumlayamayabilir. Bu durumda tüm alıcılara eşit bir erişim sağlanamaz. Görsel içeriklerin en çok dikkat edilmesi gereken dezavantajı da, görsel içeren bağlantıların kötü niyetli kişilerin saldırılarından ve ya kötü amaçlı yazılımlarından birisini indirmesine sebep olabilir. Bu yüzden alıcıların görsel içeren bağlantılara tıklarken dikkatli olması gerekir. Bu dezavantajları göz önünde bulundurarak, e-posta pazarlamacıların ve iletişim uzmanların görselleri kullanırken dikkatli seçmeleri gerekmektedir. Öncelikle ana mesajın metin tabanlı olup görselin desteklenmesine dikkat edilmelidir. Görsel kullanımda aşırıya kaçmadan, zorunlu olduğu durumlarda kullanmak gerekir.

E Postalarda Görsel Kullanmak İnsanlarda Nasıl Etki Bırakır?

İyi seçilmiş ve konuyla alakalı olarak eklenmiş bir görsel metin tabanlı e-postalar arasından sıyrılıp dikkat çekebilir. Marka logosu veya renkleri gibi özelliklerle tasarlanmış ve eklenmiş e-posta alıcının markayı tanıyabilmesi ve hatırlayabilmesi için gereklidir. Markanın imajını güçlendirir. Bazı durumlarda bir metinle anlatılmak istenilen konuyu bir görsel ile daha basitçe anlatılabilir. Karmaşık bir konuyu veya ürünü kolaylıkla açıklamak için görsel eklenebilir. Daha profesyonelce hazırlanmış bir görsel alıcıda marka veya gönderenin daha kaliteli olduğu imajını yaratabilir. Böylece alıcıda sunulan marka veya hizmet kalitesi hakkında daha olumlu bir düşünce yer alır. Son olarak interaktif görseller gibi keyifli hale getirilmiş e-postalar alıcıların dikkatini çeker ve e-postayı paylaşmaya teşvik etmiş olur.

E Postalarda Görsel Kullanmak Resmiyeti Azaltır Mı?

E-postalarda görsel kullanımının resmiyeti azaltıp azaltmamasını, içeriğin türüne ve iletişimine bağlıdır. Bazen görsel eklenmiş e-postalar samimiyet kurup kişisel hale getirebilirken. Bazen resmiyette azaltabilir.  Eğer iş toplantısı davetiyesi veya resmi bir duyuru gibi daha resmi bir amaç için gönderilen e-posta ise görselin daha profesyonelce hazırlanıp gönderilmesi gerekir.  Görselin e-posta içeriğiyle alakalı olması resmiyeti korur. Daha resmi bir konuyu ele alan bir e-postadaki görsel buna uygun seçilmelidir. Eğer daha samimi bir iletişim veya etkileşim içerikli mesaj ise daha kişisel görseller tercih edilebilir. Markanın tarzı da görsel kullanımı etkiler. Daha resmi bir marka daha minimal ve profesyonelce hazırlanmış görsel tercih ederken diğer markalar yaratıcı ve renkli görseller tercih edebilir. E-postayı alacak alıcıların profilleri inceleyerek temaya uygun görsel hazırlanabilir. Hedef kitlenin yaşlarına göre daha canlı ve dinamik görseller eklenebilir. Fakat daha geleneksel veya kurumsal kitleye görsel seçilecek ise resmi görseller tercih etmek uygun olabilir. Sonuç olarak görsellerin içeriği, amacı ve hedef kitlesine uygunluğu düşünülerek oluşturulduysa, resmiyetin azalmasına sebep olmayacaktır. 

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This