E-posta pazarlama, işletmenin markasını potansiyel müşterilere tanıtmak ve mevcut müşterileri elde tutması için tercih edilebileceği en etkili yol. Doğrudan bir pazarlama biçimi olan e-posta pazarlaması ile hedef pazarınıza hitap edebilirsiniz. Bu tüketiciyi şirketinize çekmek ve markanızın bilinirliğini artırmanızı destekler. Ayrıca e-posta pazarlaması marka itibarınız için mesajlarınızı müşterilerinizin ilgi ve ihtiyaçlarına göre uyarlamanızı mümkün kılar. Beraberinde daha fazla müşteri adayı getirir ve satışları artırmaya yardımcı olur. Sonuçta ise markanız geniş kitlelere yayılır.

Peki marka bilinirliği bir şirket için neden bu kadar önemli? Bir markanın tanınır olması ve geniş kitleler tarafından tercih edilmesi, şirketin değerini ve satış oranlarının artmasını sağlar. Yüksek düzeyde marka bilinirliği potansiyel birçok müşteriyi size çeker. Markanızı hedef kitlenin aklında tutmak için stratejik ve etkili yöntemlere başvurmalısınız. Zira günümüzde müşterilerin büyük bir kısmının tercihini bilindik markalardan yana yaptığı bilinir. Yapılan bir araştırma da müşterilerin %59 ‘unun bildikleri markalardan alışveriş yapmayı tercih ettiğini ortaya koymuştur. Peki e-posta pazarlamasının marka bilinirliğini artırmadaki rolü nedir? Markalara ne gibi avantajlar sunar? İşte aradığınız yanıtlar… 

 

E-postalar Kişisel Bir Yaklaşım Sağlar

Müşterileriniz ile birebir iletişim kurmanın ve onlara gerçekten değer verdiğinizi göstermenin en başarılı yolu e-posta kullanmak. Müşterilerinize kişiselleştirilmiş e-postalar ileterek iş stratejilerinizi güçlendirebilirsiniz. Zira e-posta pazarlamasının kişiselleştirildiğinde %760 daha iyi çalıştığı ifade edilir. Bununla birlikte sosyal medya pazarlaması ile %12,5 oranında satın alma işlemi gerçekleşirken e-posta pazarlaması ile tüketicilerin %60’nın bir şey satın alabileceği ileri sürülür. Tüketicilerin özgünlüğe ve bağlantıya değer verdiği göz önüne alınırsa, kişisel bir yaklaşım sağlayan e-posta pazarlamasına yönelebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerin sizi tercih etme olasılığı ile birlikte marka bilinirliğinizi de artırabilirsiniz. 

Kişiselleştirilmiş e-postalar zaman içerisinde müşterilerinizde yakın bir arkadaşından mesaj alıyormuş hissi uyandırabilir. Zira McKinsey & Company’nin araştırma sonuçları tüketicilerin %71’nin kişiselleştirilmiş pazarlama beklediklerini söyler. Dolayısıyla müşterilerinize kişisel bir deneyim sunarak onları hayal kırıklığına uğratmazsınız. 

 

Müşterilerinize Ulaşmak Çok Kolay

E-posta günümüzde küresel çapta kullanıma sahip. Özellikle önümüzdeki yıllarda daha da artacağı dile getirilir. Statista araştırmasına göre e-posta kullanıcı sayısının 2025’e kadar 4,6 milyara çıkabileceği belirtilir. Bu beklentiye ek olarak müşterilerin %72’sinin bir markanın ana iletişim kanalı olarak e-postayı tercih ettiği ifade edilir. Dolayısıyla e-posta pazarlaması iş dünyasındaki artan rekabete ayak uydurabilmenizi ve müşteri taleplerini karşılamanızı destekleyerek onlara bir adım daha yakın olmanızı sağlar.

Marka bilinirliğinizi artırmak için çözüm yolları arıyorsanız, Facebook ve Twitter gibi herkes tarafından kullanılan sosyal medyaların çok daha etkili olduğunu düşünebilirsiniz. Bu platformlar sizi müşterilerinize ulaştırmada güçlü bir basamak olabilir. Ancak çok daha etkili bir strateji isteyenler için e-posta pazarlaması ön plana çıkar. Zira yapılan araştırmalar, e-postanın gerçek müşteri edinme konusunda 40 kat daha etkili olduğunu göstermiştir. Bunda ABD’li yetişkinlerin %91’nin e-posta kullanmasında payı büyük. Tüm bunların yanı sıra e-posta kullanımının önümüzdeki yıllarda artacağı öngörüldüğünde şirketlerin marka bilinirliği için bu pazarlama stratejisine yatırım yapması tavsiye edilir.

 

Her Kampanyanın Sonuçlarını İzlemek Kolay

E-posta pazarlaması ölçülebilir sonuçlar elde etmenizi ve böylelikle her kampanyanın sonuçlarını takip etmenizi kolaylaştırır. Bu sayede neleri iyileştirmeniz ya da neleri çıkarmanız gerektiğini bilirsiniz. Marka itibarını ve bilinirliğini artırmaya yardımcı olacak e-posta pazarlaması, tıklama oranı, spam skorları, e-postaların açılma oranları, sosyal paylaşımlar ve çok daha fazlasına erişmenizi mümkün kılar. Bu sayede kampanyalarınızın başarısını daha kolay bir şekilde değerlendirebilirsiniz. 

Elde edilen sonuçlara göre kampanyalarınızı geliştirebilir ve üzerine eklemeler yapabilirsiniz. Zira bu veriler, müşterilerinizin davranışları ve ilgi alanları hakkında size bilgi verir. Ne tür içeriklerle ilgilendiklerini bilebilir ve kampanyalarınızı onlara göre özelleştirebilirsiniz. Son derece rekabetçi dijital pazarlama dünyasında fark edilmek için e-posta pazarlamasına yönelebilirsiniz. Bu şekilde pazarlama ve reklamlama hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı daha net bir şekilde görebilirsiniz. 

Pazarlama sonuçlarını izlemek aslında potansiyel ya da mevcut müşterileriniz ve markanızın başarısının temelini oluşturur. Bundan dolayı kampanya sonuçlarınızı izlemeniz markanızın sektörde lider olması için gereklidir. Doğru kampanya potansiyel tüketicileri müşterilerinize dönüştürürken mevcut olanlarında markanıza olan sadakatini artırır. Bununla birlikte hedef kitlenizin taleplerine istedikleri yanıtları verirsiniz. Böylece markanız geniş tüketici kitlesine hitap etmeyi başarır.

 

E-posta Pazarlama Uygun Maliyetlidir

E-posta pazarlaması yüksek yatırım getirisi ve marka bağlılığı oluşturma avantajlarının yanı sıra düşük maliyetli olması ile de dikkat çeker. Kullanım kolaylığı sunan bu pazarlamada minimum promosyon maliyetleri ile mevcut ve potansiyel müşterilerinize hemen iletişim kurma imkanı yaratır. Müşterilerinize ulaşmak için doğrudan e-postalara ya da TV reklamlarına harcama yapmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine daha kişiselleştirilmiş, alakalı ve güçlü mesajlarınızı müşterilerinize iletmenizi sağlayacak düşük maliyetli ancak yüksek getirisi olan e-posta pazarlaması ile iş stratejilerinizi güçlendirebilirsiniz. Tek bir pazarlama ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve sonuç olarak kazancınızı da katlayabilirsiniz. McKinsey and Company, kişiselleştirme kullanan markaların kullanmayanlara göre %40 daha fazla gelir elde ettiğini ortaya koydu. Dolayısıyla kişiselleştirilmiş e-posta kullanımı fırsatı sunan bu uygun maliyetli ile müşterilerinize ve daha geniş kitlelere kolaylıkla ulaşarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. 

E-posta pazarlama platformu Euromsg Express, müşterilerinizle uygun maliyetle hızlı ve etkili iletişime geçmenize yardım eder. Müşteri sadakatini teşvik etmenizi ve dikkat çekici kampanyalar ile şirket değerinizi iki katlayıp marka bilinirliğinizi artırmanızı destekler.

Share This