E Posta Pazarlamada Konu Başlığı Nasıl Seçilir?

16/02/2024 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, dijital pazarlama stratejilerinin temel taşlarından biridir ve etkili bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmanın anahtarlarından biri konu başlığıdır. Bir e-posta kampanyasının başarısı genellikle konu başlığının etkili olup olmamasına bağlıdır. Neden mi? Çünkü konu başlığı, alıcının e-postayı açıp açmayacağına karar vermesinde kritik bir rol oynar.

E-posta pazarlamada konu başlığının önemi nedir?

İyi bir konu başlığı, alıcının merakını uyandırır, bir çözüm veya fayda vaat eder, aciliyet duygusu oluşturur veya heyecan verici bir teklif sunar. Bununla birlikte her hedef kitle farklı olduğundan, en etkili konu başlıklarını belirlemek deneme yanılma yöntemiyle olabilir.

E-posta pazarlamacıları ayrıca, konu başlıklarının kısa ve öz olmasını, alıcıların mobil cihazlarda bile rahatça okuyabilecekleri şekilde optimize edilmesini sağlamalıdır. Ayrıca, doğru kelime seçimi, duygusal tetikleyicilerin kullanımı ve kişiselleştirme gibi faktörler de konu başlığının etkisini artırabilir.

Sonuç olarak, e-posta pazarlamasında konu başlığı, kampanyanın başarısını büyük ölçüde etkileyen kritik bir unsurdur. İyi bir konu başlığı, alıcıların dikkatini çekerek e-postayı açmalarını sağlar ve bu da kampanyanın dönüşüm oranlarını artırabilir. Bu nedenle, e-posta pazarlamacıları, her kampanya için dikkat çekici ve ilgi çekici konu başlıkları oluşturmaya özen göstermelidir. Bununla birlikte, müşterilerin beklentilerinin yıllar içinde değişmesinden dolayı işletmeler, e-posta yoluyla mevcut potansiyel müşterilerle bağlantı kurmakta giderek daha fazla zorlanıyor. Son araştırmalara göre, e-posta pazarlama uzmanlarının %67’si etkileşimi birinci öncelik olarak görüyor. Ancak, %50’si pratikte bunun büyük bir zorluk olduğunu düşünüyor.

E-posta pazarlamada konu başlığı nasıl seçilmelidir?

Konu başlığı seçerken birkaç unsura dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin konu başlığınız kısa ve öz olmalı. En etkili konu satırları yalnızca 6 ila 10 kelime uzunluğundadır. Hedef kitleniz, e-posta konu satırınız için ideal uzunluğun ne olması gerektiğini etkileyecektir ancak yine de konu başlığınız 20 kelimeden fazla olmamalıdır. E-postaların çoğuna mobil cihazlar aracılığıyla erişildiğinden, konu satırlarınızı kısa tutmanız oldukça önemlidir. Akıllı bir telefon aracılığıyla okunduğunda uzun e-posta konu satırları kesilebilir, bu da kişi listenizin tüm içeriği göremeyeceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra konu satırınızda rakamları da kullanabilirsiniz. Rakamlar, sunduğunuz faydaları net bir şekilde göstermenize yardımcı olabilir ve daha hızlı okunur. Örneğin; 2023 yılına kadar işletmelerin %80’i yapay zekâ kullanacak gibi.

Kimse bir şeyleri kaçırıyor olabileceği fikrini sevmez. Dolayısıyla, bir aciliyet duygusu yaratabilirseniz, hedef kitleniz ne sunduğunuzu görmek için hemen web sitenize gelecektir. Bu noktada etkili olmak için sözlerinizi gerçekten tutmanız gerekir. Başka bir deyişle, konu satırınızın içeriğin gerçek bir yansıması olduğundan emin olmalısınız. Hiçbir okuyucu, bir e-postayı açtıktan sonra kandırılmış gibi hissetmek istemez. Örneğin; Haftanın fırsatı: 1 Alana 1 Bedava.

Bazı durumlarda, e-posta bülteninizin içeriğini bir hikâye gibi okunacak şekilde yazmanız gerekir. Fakat burada da işin sırrı, her şeyi vermeden olay örgüsünü ortaya çıkaracak bir konu satırı bulmaktır. Açılma oranınızı artırmanın en etkili yolu, e-posta konu başlığınıza bir sürpriz dâhil etmektir. Abonelerinize kılavuzlar, şablonlar, kontrol listeleri veya infografik gibi şeyler sunarak onlara e-postanızı açmaları için harika bir neden vermiş olursunuz.

Aboneleriniz, onlarla gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi bilmek ister. Bunu yapmanın en kolay yolu, konuma özgü bilgiler eklemektir. Bunu yapmak için abonelerinizi; cinsiyet, yaş, yer, istihdam ve hobiler gibi faktörleri kullanarak daha küçük gruplara ayırmalı ve segmentlere ayrılmış e-posta kampanyaları kullanmalısınız. Hatta abonelerinizin adını kullanarak bir konu başlığı oluşturmak abonenizin e-postasını açması için bir teşvik olacaktır. Konu satırında adını gören abone konuyu da merak edecektir, böylelikle e-postanızın açılma olasılığı da yükselecektir. Ardından, farklı segmentlere ayrılmış gruplarınızın ilgisini çekecek kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmak için hedeflenen konu satırları oluşturabilirsiniz. Hatta bu e-postalara abonelerinizin adını da eklerseniz daha da iyi olur. İnsanlar, konu satırında adlarını görürlerse bir e-postayı açmaya daha meyilli olurlar.

E-posta gönderirken zamanlama çok önemlidir. Abonelerinize ihtiyaç duydukları bilgileri doğru zamanda verirseniz, açılma oranını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Özellikle tatil sezonu, bir haber bülteni göndermek için mükemmel bir zamandır. Yılın bu zamanında hedef kitleniz hediye fikirleri ve özel teklifler arar. Örneğin 10 günde göbek yağlarından kurtulabilirsiniz. Örnek olay incelemesi veya rapor gibi okuyucularınız için değer yaratacak faydalı içerikler paylaşmak istiyorsanız, konu satırınızda bu içerikleri parantezler yardımıyla vurgulayabilirsiniz. Parantez içine yerleştirilen içerik genellikle bir tür bonusla ilişkilendirilir. En fazla etkiyi elde etmek için, bu parantezi konu satırınızın başına veya sonuna yerleştirin.

Büyük olasılıkla, köşeli parantezlerin daha geleneksel yuvarlak parantezler yerine tercih edildiğini fark etmişsinizdir. Köşeli parantezler yazılı olarak sık kullanılmadığından, özel içeriğinizi etkili bir şekilde çerçeveleyebilir ve daha dikkat çekici olmasına yardımcı olabilir. Özel karakterler genellikle spam filtrelerini tetiklerken, emojilerin kullanımı dikkat çekebilir ve hatta daha fazla bağlam ekleyebilir. Experian tarafından hazırlanan bir rapora göre, konu satırınıza bir emoji eklediğinizde açılma oranınız %45’e kadar artabilir. Emoji kullanırken işin püf noktası, tanınması kolay, alakalı ve profesyonel bir emoji bulmaktır. Bu nedenle, büyük olasılıkla sınırlı bir listeniz olacak, ancak en fazla iki emoji eklemeniz gerektiğini düşünürsek, bu çok da dezavantaj olmayabilir.  Sorular, abonelerinize e-postalarınızı daha fazla okumaları için bir neden verir ve e-postanızın açılma olasılığını artıran anında bir diyalog sunar.

E-posta pazarlamada konu başlığı insanları nasıl etkiler?

Başlık, okuyucunun ilk gördüğü şeydir ve genellikle e-postanın içeriği hakkında ilk izlenimi oluşturur. İyi bir başlık, okuyucunun e-postayı açma kararı almasını sağlar. İlgi çekici başlıklar, e-postalarınızın daha fazla tıklanmasına neden olur. Bu da kampanyalarınızın daha fazla ziyaretçi, potansiyel müşteri ve satış getirmesine yardımcı olabilir. Başlıklar aynı zamanda e-postaların açılma oranlarını etkiler. İyi bir başlık, e-postanın açılma olasılığını artırırken, sıkıcı veya anlamsız bir başlık, e-postanın silinmesine neden olabilir.

E posta pazarlamada konu başlığı seçerken en çok yapılan hatalar nelerdir?

E-posta pazarlamasında konu başlığı seçerken yapılan hatalar, kampanyanın etkinliğini önemli ölçüde etkileyebilir ve alıcıların e-postaları açma kararlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

  • Konu başlığı, alıcılara bir değer önerisi sunmuyorsa veya onların ilgisini çekmiyorsa e-postaların açılma oranı düşebilir. Değer sunmayan veya alakasız konu başlıkları, alıcıların e-postayı açma motivasyonunu azaltabilir.
  • Alıcılar genellikle hızlı bir şekilde e-postalarını kontrol ederken, uzun ve karmaşık konu başlıkları dikkatlerini dağıtabilir veya sıkıcı gelebilir. Bu nedenle, kısa, öz ve net konu başlıkları tercih edilmelidir.
  • Çok iddialı veya abartılı konu başlıkları, alıcıların güvenini kaybetmenize neden olabilir ve e-postalarınızın spam olarak işaretlenmesine yol açabilir. Ayrıca, “satın alın”, “şimdi tıklayın” gibi tıklama avcısı ifadeler içeren başlıklar, alıcıların güvenini sarsabilir.
  • Kişiselleştirilmiş e-postaların etkili olabileceği bilinse de, yanlış şekilde kişiselleştirilmiş veya alakasız kişisel bilgiler içeren konu başlıkları, alıcıların rahatsız olmasına ve e-postaları açmaktan kaçınmasına neden olabilir.
  • Konu başlıklarının açık ve net olması önemlidir. Belirsiz veya ikinci anlam içeren başlıklar, alıcıların beklentilerini karşılamaz ve e-postayı açma isteğini azaltır.
  • Alıcıların duygularını kötüye kullanarak yapılan manipülatif başlıklar, marka imajınızı zedeler ve alıcıların güvenini kaybetmenize neden olabilir.

Bu hatalardan kaçınmak için, konu başlıklarını dikkatlice düşünmeli, alıcıların ilgisini çekecek ve değer sunacak şekilde tasarlamalısınız. Ayrıca, A/B testleri kullanarak en etkili konu başlıklarını belirlemek için zaman ayırmak da önemlidir.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This