CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

17/05/2024 | E-posta Pazarlama

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine yönlendiren bir bağlantı) tıklandığını yani tıklama oranını hesaplayarak elde edilir. CTOR, e-posta göndermeden önce e-postanın içeriğini görüntüleyen alıcı sayısına oranlar. E-posta içeriğinin ne kadar etkili olduğunu değerlendirmede CTOR kullanılır. Bu oran sayesinde gerçekten ilgi çeken içeriğe sahip olup olmadığınızı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olabilir. Düşük CTOR oranı ise alıcıların e-posta içeriğinize ilgisiz olduğunu veya içeriğinizin onları harekete geçirmediğini gösterebilir. Bu yüzden e-posta pazarlamacıları için CTOR, kampanya başarısını değerlendirmek ve iyileştirmek için önemli bir ölçüttür. Bu göre genellikle pazarlamacılar için önemli bir performans göstergesi olarak kabul edilir.

CTOR (Click to Open Rate) Neden Önemlidir?

Click to Open Rate, e-posta içeriğinin alıcıların ne kadar etkilendiğini anlamak açısından önemli bir ölçümdür. Bir e-posta içeriğinin etkinliğini değerlendirme amacıyla kullanılır. Alıcıların davranışlarını anlama, dönüşüm oranlarını iyileştirme, e-posta pazarlama stratejilerini iyileştirmek ve maliyet verimliliği artırmak gibi konu başlıklarına göre değerlendirildiğinde e-posta pazarlamada önemli bir metrik olduğunu anlamış oluruz. Bir alıcı eğer e-postayı açtığında ve e-postanın içeriğindeki bağlantılara tıkladığında, bu e-postanın ilgi çekici ve değerli olduğunu gösterir. Alıcıların bu e-posta içerisindeki bağlantılara tıklaması dönüşüm potansiyelini artırarak, yüksek CTOR değeri elde etmesini sağlar. Düşük CTOR değerine sahip e-posta, içeriğini ve tasarımını iyileştirmesi gerektiğini gösterir. Bu sebeple CTOR, pazarlamacıların e-posta içeriğini ve tasarımını iyileştirmeli ve geliştirmelidir. Alıcıların e-posta içeriklerine karşı nasıl tepki verdiklerini ölçmek için de CTOR kullanılır. Böylece gelecekteki e-posta kampanyaları daha verimli hale getirmek ve kişiselleştirmek için önemli bir bilgi sunar. CTOR, e-posta pazarlama sonuçlarının başarı oranlarını değerlendirmek için önemlidir. Yüksek CTOR değerleri, e-posta pazarlama stratejisinin etkili olduğunu ve yatırım getirisinin yüksek olduğunu gösterir.

CTOR Nasıl Hesaplanır?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta kampanyasının etkinliğini ölçmek için kullanılan bir ölçümdür. CTOR e-posta açılma oranı ile e-posta içindeki bağlantılara tıklama oranını arasındaki ilişkiyi gösterir. Formül olarak, e-posta içindeki bağlantılara tıklama oranını elde etmek için e-postayı açıp içindeki bağlantılara tıklama sayısını e-postayı açan kişi sayısına bölerek bulabilirsiniz. (Click-Through Rate=(Tıklama Sayısı/Açılma Sayısı) x100) 

E-posta açılma oranını hesaplamak için e-postayı açan kişi sayısını e-posta gönderilen toplam kişi sayısına bölerek elde edilir. (Open Rate=(Açılma Sayısı/Gönderilen E-posta Sayısı) x 100) 

E-posta kampanyası gönderdikten sonra, alıcılar arasında kaç kişinin e-postayı açtığına ve bu açılan e-postanın içeriğine kaç kişinin tıkladığına bakılır. CTOR tıklama oranının e-postayı açan kişi sayısına oranıdır. Örneğin 10 kişiden 3’ü bağlantılara tıklamışsa CTOR %30’dur. Yüksek CTOR, e-posta kampanyası içeriğinin alıcılar tarafından beğenildiği ve içerisindeki bağlantılara tıklanmış bir e-posta olduğunu gösterir. Düşük CTOR değeri ise e-posta içeriklerinin alıcılar tarafından çok bakılmadığı içerisindeki bağlantılara tıklanmadığını gösterir. Böylelikle bu e-posta içeriğinin gözden geçirilmesi gerektiğinin işaretidir.

CTOR ve CTR Arasındaki Farklar Nelerdir?

CTOR (Click to Open Rate) ve CTR (Click-Through Rate) e-posta pazarlamasında önemli iki ölçümdür fakat farklı bakış açıları sunarlar. CTOR, e-postayı açan kişiler arasından içerikteki bağlantılara tıklama oranını ölçer. CTR ise bir reklam veya içeriğin etkinliğini ölçmek için kullanılan genel bir metriktir. CTR, bir reklam veya içeriğin görüntülendiği kez tıklanma oranını ifade eder. CTOR, e-postayı açan kişilerin e-posta içeriğine ne kadar ilgi gösterdiğini gösterirken CTR ise e-posta alıcılar arasında ne kadar etkili olduğunu ve içerikteki bağlantılara ne kadar ilgi gösterildiğini gösterir. CTOR, e-posta açılma oranıyla ilişkilidir. CTR ise dijital reklamcılık veya içerik pazarlamasındaki içeriğin etkinliğiyle ilişkilidir. CTOR hesaplaması, e-posta kampanyasında tıklanan bağlantı sayısının e-posta açılma sayısına bölünmesiyle yapılır. CTR hesaplaması ise, tıklanan bağlantı sayısının reklam veya içeriğinin görüntülendiği toplam sayıya bölünmesiyle yapılır. CTOR, e-posta içeriğinin alıcılar üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılır. CTR ise dijital reklamcılık veya içerik pazarlaması bağlamında reklamların veya içeriğin etkinliğini ölçer. Yani CTOR e-posta pazarlamasına odaklanıp e-postayı açan kişiler arasındaki etkileşimi ölçerken, CTR ise genel bir reklam veya içerik performansı ölçümüdür. Bu iki ölçüm teknikleri aslında e-posta pazarlamasının etkinliğini değerlendirmede önemlidir fakat farklı bakış açıları sunarlar.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This