Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

17/03/2022 | E-posta Pazarlama

Dijital pazarlama stratejileri sayesinde markanızı veya şirketinizi online bir şekilde pazarlama imkanı kazanırsınız. Böylece lokal bir sınırlandırmadan çıkıp global bir çalışma seviyesine bile ulaşabilirsiniz. Hem kazancınız, hem bilinilirliğiniz artırılabilir. Fakat küreselleşmiş günümüz dünyasında dijital pazarlama stratejilerini kullanan birçok şirket vardır. Verdiği hizmeti veya sattığı ürünü pazarlayan bu şirketlerin önüne geçebilmeniz için pazarlama stratejilerinizle fark yaratmalısınız. Kullanacağınız stratejileri hedef kitlenize uygun bir biçimde seçmelisiniz. Günümüz dünyasında geleneksel pazarlamanın yerini de dijital pazarlamanın alması kaçınılmazdır.

 

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Geleneksel pazarlama daha çok zaman, uğraş ve para isterken dijital pazarlamada böyle bir durum yoktur. Hatta dijital pazarlama için çok daha az para harcamanıza rağmen daha çok kişiye ulaşabilmeniz mümkündür. Zaman konusunda da bu durumun aynısı geçerlidir denilebilir. Geleneksel pazarlamanın hem hazırlanış süreci hem sonrasındaki süreçler dijital pazarlamaya göre uğraş verici ve daha uzundur. Pazarlama online yapıldığında alıcının geri dönüş yapabilmesi, fikrini belirtebilmesi, satıcı ve alıcı arasında bir iletişim kurabilmesi sadece bir tık ötededir. Hizmetinizi veya ürününüzü satın almak isteyen alıcı istediği her saatte bunu yapabilir, önünde herhangi bir sınırlandırma olmaması onu satın almaya teşvik bile edebilir.

 

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? 

Dijital pazarlama türleri arasında; SEO (arama motoru optimizasyonu) , internet reklamcılığı, tıklama başına maliyet ile çalışan arama motoru reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı ve birçok seçenek daha yer alır.

Dijital pazarlama araçları arasında;

  • Vloglar
  • Affiliate pazarlama
  • Slider reklamlar
  • Sosyal medya kanalları yer alır.

Dijital pazarlama yaparken en önemli aşama hedef ve strateji oluşturmaktır. Doğru sosyal medya kullanımı, marka kimliği gibi unsurlar da oldukça mühimdir. Kullanıcı deneyiminin en üst seviyelerde tutulması hedef kitleye ulaşmayı bir o kadar kolaylaştıracaktır. Bu aşamadan sonra dijital pazarlamanın farklı kanallarından en doğrusunun belirlenmesi gerekir. Peki dijital pazarlamadan nasıl faydalanılabilir?

 

Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir? 

Dijital pazarlamaya farklı yöntemlerin başlıkları altında verilecek oldukça fazla örnek bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta ‘krizi fırsata çevirmek’. Sihirli kelimeleri kriz anlarında aklınızdan geçirdiğinizde doğru yolu bulacaksınız. Örneğin dolu yağdığında herkes arabası için endişelenecek ve gözlerini ondan ayırmayacaktır. Binlerce çift gözü aynı yere bakarken yakalamak bu kadar zorken neden bu durum değerlendirilmesin? 

Dijital pazarlama uygulamaları markaya sürekli olarak yenilikler katmalıdır. Örneğin sinema gündemini sarsmış olan Star Wars film karakterlerinden birinin bir pil firması tarafından kullanılması insanları oldukça etkilemiştir. Bunun gibi birçok etkileyici dijital pazarlama örneği başarılı stratejiler arasından yerini almaktadır.

 

Dijital Pazarlamadan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Dijital pazarlama stratejilerini kullanarak maliyetten ve zamandan kâra geçebilirsiniz. Ayrıca müşteri iletişimine önem verdiğinizde ve müşteriye ulaşmanın doğru yollarını tercih ettiğinizde müşterinizi memnun bırakabilirsiniz. Hatta onların memnuniyetini öğrenmenin yollarını bulup, ne kadar önemsendiklerini hissettirmek verdiğiniz hizmeti bir adım daha öne çıkarabilir.

 

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):

Dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelen şüphesiz SEO’dur. SEO sayesinde verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün ile alakalı anahtar kelimeleri kullanarak, ücretsiz bir şekilde rakiplerinize karşı fark yaratıp rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Böylece insanlar bir arama yaptığında görünülürlüğünüz artacak ve sizinle etkileşime geçme ihtimalleri de yükselecektir.

  • PPC:

PPC kısaca tıklanma başı maliyet anlamına gelir. PPC tekniğine göre verdiğiniz reklam tıklandığında ödeme yaparsınız. Bu yöntem hem çok tasarruf edebilmenizi hem de sadece sizinle ilgilenen müşteriler için ödeme yapmanızı sağlar.

  • İçerik Pazarlaması:

Markanız için hazırladığınız web sitesinde görsel veya yazılı içerikler hazırlamak hedef kitlenizin veya potansiyel müşterilerinizin dikkatini daha çok çekebilmenizi sağlar. İçerik pazarlamada önemli noktalardan birisi de düzenli aralıklarla yapılmasıdır. Bu sayede kitlenizi ve bilinirliğinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.

  • E-mail Pazarlaması:

Eskiden beri en çok kullanılan yöntemlerden birisi de abonelerinize e-mail yoluyla reklam yapmaktır. Fırsatlar, indirimler veya müşterinizle bağ kurduğunuzu hissettireceğiniz mailleri onlara göndermek akıllıca bir yöntem olabilir.

  • Sosyal Medya:

Neredeyse tüm dünya vatandaşlarının içinde olduğu sosyal medya inanılmaz büyük bir ekosistemdir. Dolayısıyla burada varlık göstermek de en az o kadar önemlidir. Sosyal medya sayesinde fotoğraf, video, yazı, anket gibi içeriklerle kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu yöntemler için kullanılabilecek birçok platform mevcuttur, bunlardan bazıları Instagram, Facebook, Pinterest, YouTube ve LinkedIn. Fakat günümüz dünyasında her gün yeni bir platform veya yeni bir akım yerini buluyor. Dolayısıyla bu akımları takip etmek, dünyanın gerisinde kalmamak oldukça önemli oluyor.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This